W odpowiedzi na Wasze prośby o świąteczne przepisy powstał ten post:) Tytuł trochę przekornie, ale po to, by zwrócić Waszą uwagę:)
Drodzy gotujący Rodzice dzieci BLW, wg nas nie ma sensu tworzyć specjalnego oddzielnego menu dla Waszych pociech, dlatego nie uraczymy Was oddzielnymi przepisami, ale za to mamy dla Was garść naszych banalnych:) wskazówek, które mamy nadzieję, pomogą Wam przygotować Świąteczne dania dla całej rodziny:
1) Zastanówcie się jakie potrawy gościć będą na Waszym stole.
2) Wybierzcie spośród nich przynajmniej dwa, które dostosujecie pod kątem nimowlaka (chyba, że Wasze dzieci chcą ZAWSZE wszystko to co Wy i koniec kropka!). Jak to zrobić? Po prostu:
– jeśli podczas Świąt na Waszym stole gości np. dorsz w panierce – odłóżcie jeden kawałek ryby i upieczcie go, ugotujcie w wodzie/ na parze z dodatkiem ziół, pomijając panierowanie.
– jeśli pijecie kompot z suszonych owoców- pamiętajcie o tym, by go trochę rozcieńczyć dla dziecka i nie dodawać cukru,
– jeśli Waszą tradycją jest lepienie uszek z grzybami, odłóżcie trochę ciasta na uszka i ulepcie z nich duże pierogi, które bobas będzie mógł jeść rękoma. Dodajcie ulubiony farsz Waszego dziecka i już:),
– jeśli gotujecie barszcz pamiętajcie, by odlać niewielką ilość dla dziecka w oddzielne naczynie zanim dolejecie octu do całości (o ile używacie octu),
– przygotujcie słodki poczęstunek w taki sposó, by i niemowlę mogło go spróbować, np. jeśli pieczesz ciasto, zamień cukier na syrop daktylowy i gotowe:)
3) Pamiętajcie o tym, że bobasy, które są na początku blw (ok. 7, 8, 9 m), najbardziej lubią mleko, to ono w dalszym ciągu jest podstawą diety, nie ma się więc co spinać i szykować 12 potraw, z których dziecko i tak skubnie po trochu albo wcale, bo nie wyjdzie spod choinki:)
4) Prosimy, nie zapomnijcie o tym, że bigos, kapustę czy inne dania z grzybami Wasze dzieci, owszem, mogą jeść, ale BEZ GRZYBÓW:)
A tu kilka naszych pomysłów, jak urozmaicić świątecznych stół:
ŁOSOŚ POD BROKUŁOWYM BESZAMELEM
No i Kochani… Macie przecież jeszcze nasze obie książki kucharskie „AlaantkoweBLW” i „Nowe AlaantkoweBLW”a w nich wiele przepisów na ryby, ciasta, ciasteczka i inne smakołyki, które mogą się stać świątecznymi, gdy tylko tego zechcecie.
Zatem… Gotujmy, eksperymentujmy i wkładajmy w to swoje wielkie serducha, ale nie zapominajmy, że w tym magicznym czasie chodzi o coś więcej niż jedzenie;)
Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.
Komentarze (6)
Anonimowy
Dodano opinię: 28.12.2014
A ja mam pytanie: dlaczego barszcz bez octu? Ja mojej córce od początku daję lekko zakwaszany barszcz, ona uwielbia wszystko co kwaśne.. czy to źle?
ewa_k
Dodano opinię: 29.12.2016
Pierwsze słyszę że do barszczu można nalać octu! U nas barszcz zawsze ale to zawsze jest na zakwasie buraczanym i kropka. Moje dzieci piją tylko taki. Taki zakwas można zrobić samemu, można też kupić wystarczy sie rozejrzeć. Można też barszcz zakwasić cytryną, wodą z kiszonych ogórków lub kapusty. Ostatecznie octem jabłkowym ale nie wiem czy to zdrowe dla małych brzuszków.
Katsumori
Dodano opinię: 21.12.2017
U mnie w domu rodzinnym również dawało się ocet spirytusowy. Ja przerzuciłam się na cytrynę:)
Karolina
Dodano opinię: 22.12.2017
A ja zamiast octu daje sok z cytryny ale troszeczkę ?
Isani
Dodano opinię: 20.12.2016
Nie działaja linki
Ala’Antkowe BLW
Dodano opinię: 21.12.2016
Już.