W hotelowych restauracjach, w przychodniach lekarskich, w aucie… Wszędzie widać dzieci oglądające Rajdera i pieski. Ktoś powie od razu ‘’Ja nie daję dziecku telefonu!”. Ktoś inny powie “Przynajmniej mam chwilę spokoju”. Powodów jest milion.
Ustalmy – każdy rodzic daje dziecku czasem telefon. Kropka. Z jakiego powodu Wam się to ‘’przytrafia”? 🙂
Ale… skoro już dostaliśmy rozgrzeszenie, bo “każdy daje”, ustalmy fakty. I miejmy je mimo wszystko na uwadze. Ok?
Ponieważ w trakcie oglądania bajki dziecko nie zwraca uwagi na jedzenie. Nie czuje tym samym, że już się najadło, je dalej, aż się nie skończy, bez kontroli łaknienia.
Często też rodzice tzw. niejadków, karmią w ten sposób dziecko, licząc że zje warzywa i pożądaną porcję dania.
Skupiając się na jedzeniu, dziecko uczy się słuchać swojego ciała. Rozpoznaje własne indywidualne oznaki głodu i sytości. Ono decyduje ile zje. Tym samym rozwija tę kompetencję, która najskuteczniej chroni przed otyłością albo niedojadaniem.
Źródła:
Rowicka M., (2023), Brzdąc w sieci 2.0 – używanie urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku 4 – 6 lat a wybrane funkcje poznawcze, Warszawa: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, [online, dostęp dn. 15.08.2023].
Rowicka M., Bujalski M., (2020), Raport z badania „Brzdąc w sieci – zjawisko korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku 0–6 lat”, Warszawa: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, [online, dostęp dn. 09.07.2023].
Amerykańska Akademia Pediatrii, (2016), Media and Young Minds, Pediatrics, vol. 138(5) [online, dostęp dn. 20.07.2023].
World Health Organization, (2019), Guidelines on physical activity, sedentary behaviour and sleep for children under 5 years of age, Geneva: World Health Organization [online, dostęp dn.21.07.2023].
Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.
Komentarze (0)