Z tego wpisu dowiesz się:
-
Kiedy jedzenie dla dorosłych możesz podać niemowlakowi?
-
Jakie wady ma gotowanie osobno dla niemowlaka i reszty rodziny?
-
Czego nie może jeść niemowlę?
-
Jak gotować jeden posiłek dla całej rodziny?
-
Jak gotując jeden raz, przygotować dla siebie i niemowlaka: jaglankę, rosół, kotlety mielone?
Nie musisz gotować niemowlęciu osobnych dań. To ogromnie obciążające i naprawdę nie ma sensu. Jedzenie dla zdrowo odżywiających się dorosłych jest odpowiednie także dla niemowlęcia. Jak jeść to samo?
Przede wszystkim pamiętaj, że jako dorośli jesteście tak samo ważni jak dzieci. Powinniście odżywiać się tak samo zdrowo. Jeśli jecie warzywa, owoce, węglowodany złożone i wartościowe źródła białka, a Wasza dieta jest zbilansowana to na pewno, któryś produkt z waszego posiłku będzie właściwy i zdrowy dla Waszego dziecka. To nazywa się wspólnym posiłkiem.
Gotowanie osobno dla dziecka i osobno dla siebie ma mnóstwo wad:
- spędzasz więcej czasu w kuchni, masz mniej czasu dla siebie i dziecka
- robisz dwa posiłki przez wiele miesięcy
- robisz osobne zakupy rodzinie i dziecku
- NIE JECIE TEGO SAMEGO, dziecko ma inny posiłek, przez co nie uczy się poprzez naśladownictwo
- gotowanie małych porcji jest trudniejsze.
Czego nie może jeść niemowlę? Lista produktów zakazanych w diecie niemowlaka.
Niemowlę naprawdę może jeść to, co dorosły. Jest niewiele produktów zakazanych:
- sól, cukier
- miód, grzyby leśne
- surowe mięso, surowa ryba
- surowe i słabo ścięte jajko,
- napoje: mleko krowie, kozie, herbata z kopru
Więcej o produktach zakazanych dowiesz się TU.
To nie jest długa lista. Istotny jest tu sposób przygotowania, nie produkt. Ale tu wystarczy po prostu zdrowo odżywiać rodzinę:)
Jak wprowadzać produkty do diety niemowlaka, przeczytasz w TYCH wpisach.
Jak gotować jeden posiłek rodzinie i niemowlakowi?
Ugotuj zdrowy, zbilansowany posiłek i podaj z niego dziecku to, co jest adekwatne do jego wieku i umiejętności rozwojowych. Jeśli nie stosujesz BLW, po prostu to zmiksuj. Jeśli używasz soli, dosalaj potrawy dopiero na swoim talerzu.
Zobacz, jak to może wyglądać?
jaglanka
Ugotuj kaszę jaglaną na wodzie. Podziel na swoją
i dziecka porcję. Do swojej dodaj owoce, masło orzechowe i polej miodem. Kaszkę dziecka uformuj w kulki lub kostkę i ułóż na talerzyku. Obok połóż owoce pokrojone w bezpieczne kształty i polej całość jogurtem naturalnym.
rosół
Gdy gotujesz rosół, nie sól go w garnku. Po ugotowaniu, podaj dziecku na talerzu warzywa w słupkach, kawałek kurczaka i rosół do kubeczka, a sam zjedz swoją porcję tak, jak lubisz, doprawiając zupę na talerzu.
kotlety mielone
Kotlety mielone. Zmiel mięso, dodaj do niego drobno pokrojoną cebulę, jajko, dopraw pieprzem, i wymieszaj. Odłóż porcję na kotleciki dla dziecka, uformuj je i uduś w niewielkiej ilości wody, swoje mięso dopraw solą, obtocz w bułce tartej i usmaż. Wystarczy ugotować warzywa i obiad gotowy.
O tym, dlaczego warto jeść razem piszemy TU. Jeśli chcesz, zobaczyć, jak jeść to samo i jak może wyglądać talerz niemowlaka a jak Twój, koniecznie zerknij do TEGO wpisu.
Zachęcamy Was!
Jedzcie z dziećmi wspólne i takie same posiłki. To oszczędność czasu i wspaniały czas spędzony wspólnie z dzieckiem przy stole.
Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.
Komentarze (0)