Woda powinna towarzyszyć dziecku od początku rozszerzania diety i być stale obecna w kolejnych latach jego życia. To podstawowy napój, a w początkowym okresie: jedyny poza mlekiem.
Dlaczego warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu? Ponieważ woda jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju i pełni w organizmie wiele funkcji:
Ile wody powinno pić niemowlę, a ile starszak? Jak wykształcić w dziecku nawyk wybierania wody jako napoju? Przeczytaj w TYM wpisie.
Odpowiedź jest jedna: podstawowym, głównym naczyniem powinien być otwarty kubek. To od niego zaczynamy naukę picia. Dlaczego to tak ważne? Jakie umiejętności ćwiczy dziecko pijąc z otwartego kubka? Dlaczego powinniśmy naukę rozpocząć od kubka a nie bidonu? Na te pytania odpowiada neurologopedka dr n. o zdr. Marta Wawrzynów w naszym wpisie.
Na rynku wybór bidonów przyprawia o zawrót głowy. Jak wybrać ten najlepszy dla swojego dziecka? Czym się kierować kupując bidon dla niemowlaka i starszaka? Czy istnieje bidon idealny dla każdego dziecka? Postaramy się podpowiedzieć, jak wśród tysięcy bidonów znaleźć ten, który będzie odpowiedni.
Podstawą wybory produktów dla dzieci jest ich bezpieczeństwo. To szczególnie ważne w przypadku produktów, które mają kontakt z żywnością. Pamiętaj, że woda, którą dziecko pije z bidonu, zwykle przez kilka godzin ma kontakt z materiałem, z którego ten bidon jest wykonany. Wybieraj produkty wolne od BPA oraz ftalanów i szukaj oznaczenia „przeznaczone do kontaktu z żywnością”.
Zastanów się, dla kogo szukasz bidonu. W jakim wieku jest dziecko, dla którego kupujesz bidon? Czy sprawnie posługuje się już kubkiem? Czy to bidon na spacery i wyjścia, z może bidon do żłobkowej czy przedszkolnej wyprawki?
W zależności od tego:
– czy potrzebujesz bidonu dla niemowlaka, który dopiero zaczyna przygodę z rozszerzaniem diety,
– czy szukasz bidonu dla roczniaka, który już nieco ogarnia, ma lepszą koordynację,
– czy to bidon dla przedszkolaka albo ucznia, który już sprawnie korzysta ze wszystkich naczyń do picia,
– potrzebujecie bidonu na użytek domowy, a może ma być to bidon do placówki: żłobka czy przedszkola,
idealny bidon będzie miał inne właściwości.
Niemowlak, który dopiero zaczyna naukę samodzielnego jedzenia i picia, powinien korzystać z naczyń skrojonych na swoją miarę: odpowiedniej wielkości i wagi, łatwych w obsłudze przez jeszcze nie do końca skoordynowanego ruchowo malucha, tak, by nie zniechęcać na początku nauki.
Zaczynacie przygodę z bidonem? Twój maluch nie może załapać, jak korzysta się z bidonu? Mamy sposoby, jak nauczyć niemowlę picia z bidonu. Wszystkie znajdziesz w TYM wpisie.
Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli z bidonu korzystacie tak, jak korzystać się powinno, czyli sporadycznie, podczas wyjść, jeżeli nie jest to główne naczynie do picia Twojego dziecka, a dziecko dobrze radzi się z otwartym kubkiem, jeżeli dziecko prawidłowo pobiera płyn z bidonu, to nie musisz przejmować się długością rurki.
Jeżeli jednak bidon to Wasze główne naczynie do picia, przyjrzyj się dokładnie, w jaki sposób dziecko z niego pije. TU przeczytasz, jak sprawdzić, czy Twoje dziecko prawidłowo pobiera płyn z bidonu. Jeżeli dziecko nieprawidłowo korzysta z bidonu, warto skrócić rurkę. Jeżeli twoje dziecko korzysta z terapii logopedycznej czy neurologopedycznej, poproś terapeutę, by dobrał bidon odpowiedni do Waszych problemów.
Oto przykłady dobrych bidonów dla niemowlaka:
Bidony marki Mepal, które są leciutkie, niewielkie, posiadają odpowiedniej twardości i średnicy rurkę:
Masz w domu już ogarniętego roczniaka, 2-, 3-latka? Czas na bidon dla starszaka.
Starszakom spodobają się bidony tritanowe b.box, które są bardzo wytrzymałe, mają większą objętość i wygodną do przenoszenia rączkę. Są także bardzo intuicyjne w obsłudze: pokrywka otwierana przyciskiem.
Te maluchy, którym minął już etap rozlewania wody dla zabawy, sprawnie piją z otwartego kubka, polecamy bidony marki ion8 w mniejszych pojemnościach. Zarówno bidony tritanowe, jak i stalowe, czy termiczne. Wszystkie w cudownych wzorach i kolorach oraz wielu pojemnościach. To bidony bez słomki, z otwartym ustnikiem. Są bardzo łatwe w obsłudze- otwieranie przyciskiem i dodatkowa zawleczka, która zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem.
Kryteria wyboru bidonu do placówki pozostają takie same, ale warto wziąć pod uwagę szczególnie:
Na ten moment bidonowej odysei czeka każdy rodzic. Moment, w którym można pozbyć się bidonów ze słomkami i wymienić je na butelki i bidony z otwartym ustnikiem, które myją się niemalże same. Czym kierować się wybierając bidon dla dzieci starszych?
Bidony z otwartym ustnikiem, które warto wybrać dla swojego dziecka:
Bidony otf kids marki Nalgene. Niezwykle wytrzymałe, z najwyższej jakości tritanu. Nowoczesne, młodzieżowe wzornictwo. Bidony otwierane przyciskiem, z metalową zawleczką chroniącą przed przypadkowym otwarciem. To bidony, które rekomendujemy dla starszych dzieci.
Bidony z certyfikowanego materiału Recyclon, stalowe i termiczne marki ion8 w większych pojemnościach: 500, 600 i 1000ml. Zachwycają kolorami i wzorami a ich obsługa jest niezwykle prosta i nie przysparza problemów nawet najmłodszym użytkownikom.
Jak dobrze wyczyścić bidon oraz dlaczego z bidonu kapie woda, dowiesz się z TEGO naszego wpisu.
Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.
Komentarze (0)