Najbardziej obawiamy się, że w daniu, które będzie przechowywane rozwiną się bakterie. To słuszna obawa, szczególnie w przypadku niemowląt, których układ odpornościowy jeszcze nie jest w pełni rozwinięty, z kolei układ pokarmowy musi się nauczyć trawienia nowego. Dlatego tu bezpieczeństwo i higiena posiłku jest bardzo ważna. Z pomocą przychodzi lodówka, zamrażarka oraz pasteryzacja. Więcej o pasteryzacji przeczytasz TU, natomiast o mrożeniu TU.
No dobrze, to co z tą owsianką ze śniadania i rosołem z obiadu? Jak bezpiecznie je przechowywać, by można je było podać następnym razem? Zanim włożysz je do lodówki musisz mieć pewność, że nie zostały zanieczyszczone.
- Nigdy nie wkładaj do lodówki dań w miseczce, z której jadło dziecko, ponieważ wprowadzone tam zostały już bakterie pochodzące z jego śliny (i rączek, jeśli nimi je). Nakładaj dziecku na talerz małe porcje, a przechowuj to, co pozostało w garnku, w którym się gotowało. Zawsze możesz dołożyć, jeśli okaże się, że dziecko chce jeszcze. Jeśli nałożysz zbyt wiele, niestety zawartość miseczki musisz wyrzucić- nie nadaje się już do dalszego przechowywania.
- Jeśli próbujesz danie łyżką podczas przygotowywania, nigdy nie wkładaj jej z powrotem do garnka. Podobnie, jak wyżej, wprowadzasz tam swoje bakterie, w tym bakterie próchnicy, jeśli nie masz wyleczonych zębów.
- Dania w lodówce, szczególnie te z dodatkiem warzyw i owoców oraz innych kwaśnych produktów przechowuj w naczyniach szklanych lub porcelanowych. Unikaj metalu i plastiku, ponieważ zawarte w takich potrawach kwasy wchodzą w reakcje z materiałem, z którego wykonane są tego typu pudełka i uwalniają z nich niebezpieczne związki.
- Jeśli przygotowujesz dania, w których dodatkiem jest jogurt czy śmietana, odlej jeszcze niezabielone i takie przechowuj, ponieważ śmietana szybko kwaśnieje.
- Nie przechowuj mas na placki czy ciasta z dodatkiem świeżych jaj- bardzo szybko się psują. Przygotowuj je na bieżąco. Lepiej usmażyć całość i przechowywać gotowe placki.
- Rosół, bulion przechowuj w lodówce w formie odcedzonej- osobno płyn, osobno warzywa i mięso. Pozostawienie mięsa i warzyw prowadzi do szybkiego kwaśnienia wywaru.
Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.
Komentarze (0)