Owocowe przekąski Rolki Tolki to zdrowa i atrakcyjna alternatywa dla stosowanych w terapii logopedycznej gryzaków, żelek, skórek od chleba. Dzięki Rolkom Tolki Twoje dziecko z chęcią będzie ćwiczyć:
– gryzienie, żucie i obrabianie produktu,
– ruchy boczne języka i wzmocni zakres ruchomości w pracy języka,
– prawidłowe odgryzanie i nagryzanie,
a także:
– wzmocni mięśnie twarzy i języka,
– usprawni pracę zespołu językowo-osiowego (logopedzi i fizjoterapeuci się ucieszą!)
– zwiększy akceptację dla różnych smaków i faktur,
Dzięki Rolkom Tolki dzieci uczą się stabilizacji produktu w jamie ustnej oraz granic tego produktu, dzięki czemu nabywają doświadczenia, by np. nie połykać od razu, tylko najpierw obrobić produkt w jamie ustnej. Pamiętaj! Mały kawałek jest trudniejszy dla Twojego dziecka niż duży. Doświadczanie kawałkami zaczynamy od dużych kawałków, bo są lepiej przez dziecko w jego buzi rozpoznawalne.
Zobacz, jak wykorzystać Rolki Tolki w terapii logopedycznej. Pokazujemy przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem alaantkowych Rolek Tolki, które opracowała dr n. zdr. Marta Wawrzynów – wykładowczyni akademicka i szkoleniowiec; logopedka i pedagożka wczesnej interwencji, neurologopedka, terapeutka Integracji Sensorycznej, NDT-Bobath Baby, Prechtl’a, TCK, Padovan (I1), MYO, kinesiotapingu, MFS, instruktorka masażu Shantala i m. Butejko, dietetyczka.
Pamiętaj, że ćwiczenia muszą być dopasowane do potrzeb terapeutycznych i możliwości Twojego dziecka. Koniecznie pokaż Rolki Tolki Waszej logopedce lub waszemu logopedzie, by pokazali, jak można ćwiczyć z ich wykorzystaniem, by wspomóc terapię Twojego dziecka.
ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem Rolek Tolki
Weź rolkę (lub połowę rolki) i ułóż ją dziecku bocznie na dolne zęby. Dziecko zbliża górne i dolne zęby do rolki, ćwicząc nagryzanie. Wykonując ruch pionowy zębów po 3 razy na każdą stronę, naprzemiennie lub w tym samym czasie. Powtórz to ćwiczenie z dzieckiem 2-3 razy. Odgryziony kawałek może zjeść. Pamiętaj o obserwacji buzi podczas żucia – ma być zamknięta!
ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem Rolek Tolki
Ułóż rolkę poziomo tak, aby zęby dolne i górne dotykały jej. Rolka ma się kontaktować z zębami w dwóch miejscach. Ćwicz z dzieckiem nagryzanie do momentu aż dziecko nie odgryzie rolki.
ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem Rolek Tolki
Złóż rolkę w literę U tak, aby końce dotykały się. Ustaw ją poziomo na tylne zęby po prawej stronie. Dziecko próbuje ją ugryźć po prawej stronie 3 razy, następnie wykonuje ten sam ruch po lewej stronie.
Ćwiczenie to jest trudniejsze, bo rolka jest grubsza, czyli trudniejsza do nagryzania. Dziecko będzie dłużej pracowało nad odgryzieniem.
ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem Rolek Tolki
Zegnij dwie rolki na pół, ułóż na zębach poziomo tak, aby jeden brzeg rolki dotykał zębów 3 i 4 po prawej stronie, a drugi brzeg dotykał tych samych zębów po lewej stronie. Dziecko ma równocześnie nagryzać na tak ułożoną rolkę. Pracuje wtedy nad równomiernym rozkładaniem sił mięśni po jednej i drugiej stronie twarzy.
ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem Rolek Tolki
Przekrój rolkę na dwie części. Ułóż je skośnie na zębach dolnych. Dziecko ma równocześnie, w tym samym momencie nagryzać tak, aby odgryźć kawałek i żuć z zamkniętą buzią. Jest to zabawa imitująca gryzienie marchewki przez królika.
ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem Rolek Tolki
Weź połówkę rolki i ustaw poziomo między górnymi a dolnymi siekaczami i nagryzaj pionowo.
ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem Rolek Tolki
Potnij rolkę na wąskie paski grubości 0,5 cm. Dziecko ma je wciągać jak makaron, używając warg i języka (nie zębów). Nie może otwierać buzi. Gdy wciągnie rolkowy makaron może go zjeść – pamiętaj o zamknięciu buzi!
ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem Rolek Tolki
Rozwiń rolkę. Potnij lub porwij na małe kawałki o wymiarach 1×1 cm. Kawałek połóż na środek języka dziecka. Jego język ma przykleić kawałek rolki do sufitu (podniebienie).
ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem Rolek Tolki
Możesz użyć nożyczek i pociąć rolkę na małe kwadraty. Weź jedną część na palec wskazujący i wklej go w środek podniebienia. Dziecko powinno tak długo wykonywać ruch szurania językiem po podniebieniu aż rozpuści kawałek rolki lub ewentualnie ją odczepi od podniebienia i zje.
ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem Rolek Tolki
Wklej mały kwadrat rolki od wewnętrznej strony za kącikiem ust (obszar mięśnia policzkowego). Dziecko zamyka buzię; wierzchołkiem języka ściąga kawałek rolki i zjada ją z zamkniętą buzią.
dr n. zdr. Marta Wawrzynów – wykładowczyni akademicka i szkoleniowiec; logopedka i pedagożka wczesnej interwencji, neurologopedka, terapeutka Integracji Sensorycznej, konsultantka laktacyjna (DKL), NDT-Bobath Baby, Prechtl’a, TCK, Padovan (I), MYO, kinesiotapingu, MFS, instruktorka masażu Shantala i m. Butejko, dietetyczka.
Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.
Komentarze (0)