Z tego wpisu dowiesz się:
- Dlaczego parówki pojawiają się w diecie wielu rodzin?
- Czym właściwie jest parówka?
- Z czego produkowane są parówki?
- Jakie składniki parówej są niebezpieczne dla zdrowia?
- Co to jest MOM?
- Czy parówki są rakotwórcze?
- Jaki skład parówek można uznać za przyzwoity?
- Czy podawać dziecku parówki?
- Parówki a ryzyko zadławienia.
Dlaczego dzieci (i rodzice!) ‘’kochają” parówki?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, czy dzieci powinny jeść parówki i czy jest coś takiego, jak dobra parówka dla dziecka, zastanówmy się, dlaczego parówki pojawiają się w dziecięcym menu?
Parówki są tanie, szybkie w przygotowaniu, mają gładką konsystencję i są…smaczne (?).
Są beżowe a to ulubiony i bezpieczny kolor dzieci z neofobią.
Serwują je wszyscy i wszędzie. Są obecne w jadłospisach w żłobkach, przedszkolach i u babci.
Do zakupu zachęcają reklamy i kolorowe opakowania ze zwierzakami i postaciami z bajek oraz wielkie napisy „‘zdrowe, dla dziecka, sama szyneczka”.
U niektórych rodziców istnieje dziwne przekonanie, że paróweczka, to jeden z lepszych produktów dla dzieci. Ba! Ta kupiona w małym sklepie ‘’u rzeźnika” z pewnością jest cenniejsza i zdrowsza, niż ta z Biedry. To nie prawda!
Niezależnie od tego gdzie kupujesz parówki – powiedzmy to jasno – to nie jest produkt dobry dla dzieci.
Parówka to tłusty, przetworzony produkt, który nie jest niezbędny w diecie dziecka. Niektóre parówki określane przez producentów mianem „dla dzieci” zawierają tyle samo tłuszczu, co porcja frytek (100g)! Z łatwością możesz je pominąć/zastąpić w diecie innymi produktami.
Co siedzi w parówce? Z czego zrobione są parówki?
- mięso – drób, wieprzowina, cielęcina. Zwracaj uwagę na zawartość mięsa – im więcej, tym lepiej. Niektóre parówki zawierają tylko 51% mięsa. Co zatem kryje się w tych 49%???
Tych składników unikaj:
- Azotyn sodu (E249) – małe dzieci ABSOLUTNIE nie powinny jeść produktów z tym KONSERWANTEM (znaleźć go można i w parówkach i szynkach),
- MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie
- wzmacniacz smaku: glutaminian monosodowy
- inne niepotrzebne składniki w parówkach to: skrobia ziemniaczana, glukoza, cukier, przeciwutleniacz: kwas L-askorbinowy (witamina C), tłuszcz wieprzowy, hydrolizat białka roślinnego (kukurydza, rzepak), stabilizatory, wzmacniacze smaku, konserwanty, maltodekstryna, karagen, przeciwutleniacze, ekstrakt drożdżowy.
Co to jest MOM i dlaczego jest niebezpieczne?
MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie. Według przepisów Unii Europejskiej nie jest mięsem, ale produktem, który został uzyskany: „przez usunięcie mięsa z tkanek przylegających do kości po odłączeniu od nich tuszy, lub tusz drobiowych, za pomocą środków mechanicznych, co prowadzi do utraty lub modyfikacji struktury włókien mięśniowych”*. Czyli jednym zdaniem: MOM to resztki oddzielone od kości, zmielone na gładką masę i dodawane do produktów mięsnych.
* Rozporządzenie Nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r.
Parówki z MOM nie nadają się dla dzieci! Układ pokarmowy maluszka nie jest dojrzały i gotowy na taką porcję syfu do strawienia.
Czy parówki są rakotwórcze?
Fakty są następujące:
Międzynarodowy zespół ekspertów Agencji Badania Raka (IARC), podlegającej pod WHO, zaliczył przetworzone produkty mięsne do grupy pierwszej substancji rakotwórczych dla człowieka, a czerwone mięso do grupy drugiej – substancji prawdopodobnie rakotwórczych.
- Przetworzone mięso to każdy produkt, który został poddany obróbce i zakonserwowaniu w procesie np. solenia, wędzenia, suszenia, fermentacji lub poprzez dodanie konserwantów chemicznych (polepszaczy smaku i trwałości).
Do takich produktów zalicza się na przykład: szynkę, bekon, salami, kiełbasę, parówki, konserwy mięsne.
- Parówki, obok wędlin i innych rodzajów mięsa przetworzonego, zostały więc zakwalifikowane przez WHO do produktów rakotwórczych.
Niezależne badania kohortowe w wielu ośrodkach potwierdziły wystarczające dowody działania rakotwórczego czerwonego mięsa przetworzonego.
Spożywanie nawet niewielkiej ilości przetworzonych produktów mięsnych (50 g dziennie) zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, raka trzustki i raka prostaty.
50g = kilka plasterków szynki
50g = jedna parówka
Eksperci WHO rekomendują obniżenie spożycia mięsa czerwonego do 500 g tygodniowo, a mięsa przetworzonego do 50 g dziennie. Zalecają, aby, na ile to tylko możliwe, unikać przetworzonych produktów mięsnych w celu ograniczenia ryzyka zachorowania.*
Potencjalne czynniki rakotwórcze zawarte w produktach mięsnych obejmują składniki NATURALNIE w nim występujące, ale również powstające przy OBRÓBCE CIEPLNEJ. Należą do nich: żelazo, azotany i azotyny, aminy heterocykliczne oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.
Parówki z dobrym składem.
Jaki skład parówki będzie w miarę przyzwoity?
- krótki
- mięso z szynki wieprzowej, mięso z piersi kurczaka – zawartość mięsa minimum 97%
- sól, przyprawy,
- susz z aceroli, woda,
- skrobia ziemniaczana,
- izolat i hydrolizat białka roślinnego,
- sól, ekstrakty przypraw, aromaty naturalne/ekstrakty przypraw,
Dobry skład parówki to np.:
mięso z indyka 97%, 3%: zioła i przyprawy, sól kamienna
Podawać czy nie podawać parówki dziecku?
To w końcu mogę, czy jestem najgorszą matką na świecie? Przecież każdy daje dziecku parówki. Podejmuj świadome decyzje. Możesz, jeśli musisz. Jeśli jednak kupujesz i podajesz dziecku parówki to:
- Wybieraj te najwyższej jakości.
- Podawaj je sporadycznie, okazjonalnie. Parówki, nie mogą stanowić stałego punktu w diecie dziecka!
- Nie podawaj niemowlakom i znacznie ogranicz dzieciom do 3 roku życia.
- Czytaj skład – wybieraj te z ‘’czystym” składem, 97-99% mięsa i bez dodatku azotynu sodu.
Dieta dziecka powinna być zbilansowana. Wybiera produkty, które nie są przetworzone. Nie kupuj parówek, nie proponuj ich dziecku. Jeśli znikną z Waszej lodówki lub nigdy się w niej nie pojawią, problem sam zniknie w krótkim czasie. Warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, ryby, strączki – to świetna alternatywa dla parówczaków + ruch i sen – dbajcie o siebie!
O produktach zakazanych podczas rozszerzania diety przeczytasz u nas TUTAJ.
I jeszcze na koniec…
Parówki a zadławienie.
Wg raportu AAP* zadławienie jest główną przyczyną chorobowości i śmiertelności, szczególnie wśród dzieci do 3 roku życia. Produkty spożywcze, monety i zabawki są najważniejszymi czynnikami powodującymi zadławienie i zgon.
Kształt, wielkość i konsystencja niektórych zabawek i produktów spożywczych potencjalnie zwiększają ryzyko zadławienia u dzieci. U amerykańskich dzieci, najczęstszą przyczyną zgonu na skutek zadławienia są hot dogi – a dokładnie parówki!
Dlaczego? Bo posiadają kształt cylindryczny i wielkość odpowiadającą średnicy dróg oddechowych, są sprężyste, dzięki czemu mogą zaklinować się w części krtaniowej gardła, całkowicie zamykając drogi oddechowe.
Innymi produktami stanowiącymi duże ryzyko zadławienia są orzechy ziemne i inne, nasiona, winogrona, surowa marchew, grudka masła orzechowego, pianki…ale o tym innym razem.
Źródła:
Rozporządzenie Nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r.
https://www.iarc.fr/
https://monographs.iarc.who.int/list-of-classifications
Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.
Komentarze (0)