Po co nam jedzenie? To przecież proste!
By zaspokajało głód, dawało energię i siłę mięśniom, ogrzewało organizm, budowało i naprawiało wszystkie komórki ciała. Jedzenie służy również przyjemności, ma mnóstwo aspektów symbolicznych. Część dorosłych zajada stres, inni za pomocą jedzenia świętują różne okazje. Jedzenie stanowi o naszej tożsamości kulturowej, jest pewnym środkiem komunikacji w rodzinie, społeczeństwie. Jedzenie dla przyjemności powoduje, że na chwilę zapominamy o tym co nas smuci, boli. Jedzenie może być ucieczką od problemów. Póki nie zmienia się w kompulsywne, niekontrolowane objadanie się, nie jest jedynym ‘’uwalniaczem” od stresu i smutku, może taką funkcję też pełnić. Czasem dzieci, (ale też dorośli, macie tak?) odmawiają jedzenia w sytuacji gdy się czegoś boją lub czują dyskomfort. To naszą rolą jest zauważyć te sygnały. Jeśli dziecko codziennie nie chce jeść w przedszkolu (od dłuższego czasu) znajdźmy przyczynę tego stanu. Jeśli dziecko nie chce rano zejść śniadania przed wyjściem do szkoły – poobserwujmy co się dzieje – może po prostu nie lubi jeść zaraz po wstaniu, ale już godzinę później je z apetytem?
Jedzenie zawsze powinno wiązać się z czystą przyjemnością. Nigdy z napięciem, stresem, zmuszaniem, karą, nagrodą, czy obietnicą niespodzianki w postaci np. deseru.
Jedzenie dostarczam nam energii, zaspokaja głód i daje przyjemność.
To właśnie czuje większość ludzi jedząc racuchy drożdżowe z jabłkami. Prawda?
No sami powiedzcie, to danie jest po prostu samą przyjemnością. Chwilą zapomnienia
Kiedy ostatnio je jedliście? Samo przygotowanie zajmie chwilę. Potem godzinka na kawkę, ciasto wyrasta i możecie je smażyć. A potem już tylko chrup, chrup, chrup…. Nie liczcie kalorii- to niezdrowe tak się skupiać na nich podczas jedzenia
Mleko lekko podgrzej by było ciepłe, ale nie gorące.
Do dużej misy malaksera lub po prostu miski przesyp mąki, dodaj cukier, drożdże, wymieszaj. Dodaj mleko oraz jajka i ponownie wymieszaj aż wszystkie składniki połączą się.
Wyrabiaj ciasto kilka minut, drożdże to bardzo lubią. Ciasto powinno być gęste i klejące. Przykryj miskę ścierką i odstaw do wyrośnięcia na 45-50 minut.
Gdy ciasto wyrośnie obierz jabłka, usuń gniazda nasienne, pokrój w małą kostkę. Dodaj jabłka do ciasta i wymieszaj. Na dużej patelni rozgrzej 2 łyżki oleju. Nakładaj ciasto za pomocą łyżki na rozgrzana patelnię, obsmażaj z dwóch stron około 2 minut na każdej, sprawdzaj czy się nie przypalają! Zmniejsz ogień po zrumienieniu. Gdy zdejmiesz racuszki z patelni, połóż na talerzu wyłożonym ręcznikiem papierowym, by odsączyć z nadmiaru tłuszczu.
Racuszki posyp łyżką smaku lub cukrem pudrem dla starszaków i dorosłych. Smakują na ciepło i na zimno!
Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.
Komentarze (8)
Kasia
Dodano opinię: 17.03.2022
Czy można użyć świeżych drożdży?
alaantkoweblw
Dodano opinię: 20.07.2022
tak
Karolina
Dodano opinię: 20.03.2022
Czy wyjdą z mąki bezglutenowej? Na przykład z ryżowej?
alaantkoweblw
Dodano opinię: 20.07.2022
Powinny wyjść. Nie wiem tylko jak będzie z ryżową.
Agnieszka
Dodano opinię: 12.04.2022
Czym można zastąpić jajka ?
alaantkoweblw
Dodano opinię: 20.07.2022
aquafaba
Justyna
Dodano opinię: 08.06.2022
Czy wyjdą bez cukru?
alaantkoweblw
Dodano opinię: 20.07.2022
drożdże wymagają cukru do aktywacji