Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

18 kwietnia 2015

Koperkowe kopytka

Kopytka… niby takie proste, a jednak tak rzadko je robię:) Dziś zrobiłam i wyszły pyszne! Niestety, diabeł tkwi w szczegółach…czyli ziemniakach (pyrach!). Najlepiej kupcie takie, które nadają się przede wszystkim do gotowania. No to co? Do pracy! Składniki (na ok. 4 średnie porcje): ok. 6 średnich ugotowanych ziemniaków; 2 kopiaste łyżki maki ziemniaczanej; 2 szklanki...

Kopytka… niby takie proste, a jednak tak rzadko je robię:) Dziś zrobiłam i wyszły pyszne! Niestety, diabeł tkwi w szczegółach…czyli ziemniakach (pyrach!). Najlepiej kupcie takie, które nadają się przede wszystkim do gotowania. No to co? Do pracy! Składniki (na ok. 4 średnie porcje): ok. 6 średnich ugotowanych ziemniaków; 2 kopiaste łyżki maki ziemniaczanej; 2 szklanki mąki pszennej; 2 łyżki suszonego koperku (albo pół pęczka świeżego, posiekanego); 1 jajko; oliwa/olej rzepakowy. Ostudzone ziemniaki przepuszczamy przez praskę, albo rozgniatamy tłuczkiem do ziemniaków, lub widelcem, tak by rozpadły się całkowicie. Dodajemy jajko, mieszamy drewnianą kopychą:) Dodajemy mąkę ziemniaczaną i pszenną, suszony koperek. Zagniatamy rękoma ciasto najlepiej na stolnicy. Zagniatamy tak długo, aż konsystencja będzie elastyczna, jednolita. Ciasto nie powinno kleić się do rąk. Jeśli nadal tak się dzieje, dodajcie odrobinę mąki. To ważne, by ciasto nie było klejące, bo podczas gotowania zacznie się rozpadać;/ Do wielkiego garnka wlewamy wodę (do 3/4 wysokości) i doprowadzamy do wrzenia. Formujemy kulę z ciasta i odrywamy kawałek. Wałkujemy dłońmi jak na zdjęciach, a następnie odcinamy nożemy po skosie. Wrzucamy delikatnie kopytka do wrzątku, partiami, nie wszystko na raz:) Gotujemy bez przykrycia, ok 3 minut od momentu wypłynięcia na średnim ogniu. Odcedzamy kopytka, polewamy oliwą by po ostygnięciu nie posklejały się. Podajemy z mięskiem, warzywami, (opcja dla dorosłych i starszaków! – polane sosem pieczeniowym), polane oliwą, masłem.

 
 

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (34)

Kamila

Dodano opinię: 13.07.2015

Nie wiem co zrobiłam źle, ale wyszły straszne "betony" 🙁 
Ciasto cały czas się kleiło. W przepisie nie jest sprecyzowane której mąki dosypujemy (ja dosypywałam ziemniaczanej). 
Może następnym razem wyjdą.
Pozdrawiam

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 13.07.2015

Tak się dzieje,gdy jest za dużo mąki.Czasem gatunek ziemniaków robi też różnicę w tym,że ciasto jest za rzadkie. Może następnym razem będzie lepiej:)A jeśli chopdzi o mąkę,to wszystko jedno której dodasz, niemniej jednak my dodajemy pszennej. 

Kamila

Dodano opinię: 13.07.2015

Dzięki za odp. 
Na początku dałam mąki tyle ile w przepisie a później zaczęłam dodawać jak się ciasto kleiło. Może to wina ziemniaków. 
Nie zrażam się, następnym razem będzie lepiej 😉 

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 14.07.2015

Na pewno będzie lepiej:)Powodzenia i pozdrawiamy!

Ola

Dodano opinię: 29.08.2018

Jak ciasto za bardzo się klei nie dodawaj ziemniaczanej tylko pszenną. Po ziemniaczanej robią się takie twarde kluchy 🙂

Agata

Dodano opinię: 26.07.2015

Na jaki wiek są te kopytka? Na górze widać że 15+ a na dole oznaczone jako 8+. Pozdrawiam 🙂

 

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 27.07.2015

8+:)

Margo

Dodano opinię: 05.08.2015

Zrobiłam dziś….wyszły bardzo dobre, ale zamiast maki ziemniaczanej dałam kasze manną 😉 

Margo

Dodano opinię: 05.08.2015

I oto jak smakowały 😉

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 05.08.2015

WoW!!!!! No widać, że smakowały!:) Pozdrawiamy!

MEgi

Dodano opinię: 02.10.2015

czy mąka pszenna pełnoziarnista może być 

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 03.10.2015

Jasne:)

Olga

Dodano opinię: 17.11.2015

Czy jak robisz kopytka dla dziecka i dla was dorosłych to gotujesz normalnie ziemniaki z solą czy osobno dla dziecka bez soli? A może mogę swoje dosolić po zrobieniu? Bo obawiam się, że bez soli to to nie będzie smaczne… 

I nie w temacie, ale pytanie o doidy-cup, bo kupiłam synkowi i widzę, na zdjęciach, że macie. Jak nauczyć dziecko pić z tego? Bo on wyciąga język i próbuje ssać kubek, przez co się oblewa….

Synek ma 9 miesięcy 😉

Kasia

Dodano opinię: 27.02.2016

Dałam połowę mąki pszennej i wyszły super! Syn co prawda ledwo spróbował, ale mąż zachwycony 😉

beata.mama,kacpra

Dodano opinię: 16.03.2016

niestety wyszly dosc twarde 🙁 nastepnym razem dam mniej mąki

borzo

Dodano opinię: 18.08.2016

Witam , a czy da się zastąpić mąkę pszenna jakąś inną bezglutenową? próbował może ktoś?

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 21.08.2016

Ziemniaczaną.

nesses

Dodano opinię: 30.01.2017

Zrobiłam dziś i wiecie co mój prawie roczny synuś NIEJADEK PIERWSZY RAZ SAM ZJADŁ !!!!  wow, wow, wow, napier dałam mu kawałek na łyżeczce to wypluł, ale zaraz złapał to łapki (!!!!!) i jadł, jadł aż normalnie miło było patrzeć 😀 Serce mamusine było uradowane . Zjadł chyba tylko 3 ale jemu to wystarczyło . A odnośnie przepisu : zrobiłam dokładnie jak podajecie i wyszło strasznie lepkie, wiec dodawałam mąki i tak dodawałam i dodawałam po troszeczkę. Nie chciałam żeby wyszły betony więc zaryzykowałam i z takiego lepiącego się ciasta uformowałam kluseczki podsypując mąka stolnice i nóż. I tu chce zauważyć, że wcale się nie rozwaliły w trakcie gotwania tak jak podajecie a wyszły super leciutkie i przepyszne 😀 Super pomysł na obiadek dla alergika na BMK . Nie wiem czy tu można, ale macie jakiś pomysł na sosik (prócz oliwki) bez dodatku mleka krowiego ??

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 03.02.2017

Może pomidorowy.

nesses

Dodano opinię: 07.02.2017

dziekuje 🙂 

Asia

Dodano opinię: 11.04.2017

Kopytka to dobry pomysł na obiad dla dzieciaków. Koperek dodaje wyrazistości. Dodałam 10dg mąki z amarantusa i 10dg gryczanej, pszennej dolozylam do uzyskania dobrej konsystencji (łącznie na pewno było mniej niż 2szklanki,bo ciemne mąki są dość ciężkie). Wyszło super. Roczna córka zjadła 6 z fasolką i dynia z pary, 4-letni syn dorzucił jeszcze roladki z filetów. Pozdrawiamy!

Ewelina

Dodano opinię: 09.01.2018

Pisząc mąka ziemniaczana masz na myśli faktycznie mąkę ziemniaczaną czy skrobię ziemniaczaną? To są 2 różne rzeczy. Czego użyć? Pozdrawiam

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 11.01.2018

Mąkę.

Iza

Dodano opinię: 15.01.2018

Co mogę dodać do kopytek zamiast koperku? Bo teraz się za nie zabrałam a zapomniałam kupić w ciągu dnie…

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 16.01.2018

Możesz pominac albo dac no.szczypiorek.

Ira

Dodano opinię: 13.02.2018

Co można dać zamiast jajka?

Ala’Antkowe BLW

Dodano opinię: 13.02.2018

tu niestety jajko musi być.

Monika

Dodano opinię: 27.04.2018

Mąkę lnianą lub mielony len używa się zamiast jajka w wegańskich przepisach, działa jak jajko.

Ania K.

Dodano opinię: 12.04.2018

Nam bardzo smakowały. Pierwszy raz jadłam w tak rozbudowanej wersji składnikowej. Ziemniaki miałam gotowane w mundurkach i musiałam dodać nawet odrobinę więcej mąki niż w przepisie. Polecam

Naleśniki

Dodano opinię: 11.10.2018

Pysznie, bardzo fajny przepis. Chyba polecę to wypróbować, mniam 🙂

Ola

Dodano opinię: 16.01.2019

Mam pytanie odnośnie proporcji i samego wyrabiania ciasta. Na śląsku robomy kluski śląskie z tych produktów co koptyka. Zamiast mąki ziemniaczanej daję skrobię ziemniaczaną. Jeżeli chodzi o proporcje to ugotowane, przepuszczone przez praskę ziemniaki wymieszane z jajkiem rozkładam równomiernie w misce, dzielę palcem na 4 ćwiartki, z jednej wyciągam masę ziemniaczaną i wsypuję skrobię na równo z pozostałą częścią masy. To jest metoda, którą stosują wszyscy i zawsze przy robieniu klusek 🙂 Czy można tak samo postąpić w przypadku kopytek? Do tej pory tak robiłam, ale nigdy z mąką pszenną i nigdy nie sotosowałam żadnej miary. Sprawdzałście to może? 🙂
Pozdrawiam, Ola

alaantkoweblw

Dodano opinię: 20.01.2019

nie, bo kopytka robi się inaczej niż kluski śląskie:) postępuj wg przepisu:)

Bozena

Dodano opinię: 06.09.2019

Witam

Moj kochany synus nie.moze pszenicy…jakiej moge uzyc maka? Kukurydzianek czy jaglanej?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.09.2019

ziemniaczanej z ryżową:)

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek