Ze względu na dość wysoką cenę, królik nie jest dość popularny na naszych stołach, ale mało kto wie, jak wiele wartości ma w sobie. Można powiedzieć, że wręcz bije na głowę wieprzowinę czy drób.
„Najbardziej wartościową częścią tuszy króliczej jest comber. Białko znajdujące się w mięsie króliczym jest przyswajane przez organizm człowieka w 90%, dla porównania białko z mięsa wołowego przyswajamy jedynie w 62%. Mała zawartość tłuszczu wraz z wysoką zawartością białka z nieznacznym udziałem tkanki łącznej powoduje, że mięso królicze należy do surowców lekko strawnych o wysokiej wartości odżywczej” (1).
Warto więc poznać smak mięsa z królika i poczęstować nim niemowlaka.
Na blogu znajdziecie jeszcze jeden przepis, na królika w warzywach.
Składniki:
- 1 królik
- 2-3 szklanki mleka
- 3 łyżki majeranku
- 2 duże cebule
- 3 słodkie jabłka
- 3 ząbki czosnku
- opcjonalnie przyprawa podlaska
Królika umyj i osusz. Podziel na mniejsze kawałki (najlepiej pokrój nożem na porcje). Przełóż do dużej miski, zalej mlekiem tak, by całe mięso było zakryte. Jabłka, cebule, czosnek obierz i pokrój w piórka lub łódeczki, dodaj do mięsa, posyp całość majerankiem i przyprawami, wymieszaj i odstaw na 2-3 h do lodówki.
Piekarnik nastaw na 160 st. z grzaniem góra dół.
Odcedź mięso z nadmiaru mleka, pozostawiając cebule, jabłka i resztę przypraw.
Wstaw mięso w naczyniu żaroodpornym do rozgrzanego piekarnika i piecz pod przykryciem ok 2 godzin. Podawaj z buraczkami i kaszą.
- https://www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/produkcja-zwierzeca/pozostale-zwierzeta-hodowlane/10067-wartosci-odzywcze-miesa-kroliczego
Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.
Komentarze (0)