Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

07 grudnia 2022

Pierniki dla dzieci do przedszkola i na święta

Pierniczki dla przedszkolaka. Aż dwa przepisy, które wykonasz z dzieckiem. Idealne do przedszkola.

pierniczki dla dziecka

Pierniki dla dzieci

Zanim przepis, a nawet dwa! do wyboru, musicie coś wiedzieć…

CUKIER.

Tak, biała śmierć pojawi się dziś na blogu. Wstyd alaantkowe mamy! 🙂
Ale poczekajcie, dajcie wyjaśnić, zanim rzucicie kamieniem 🙂

Dlaczego cukier?

1. Bo są takie przepisy, gdzie cukier być musi i tyle.
2. Bo macie wybór, a my Was nigdy nie oszukujemy.
3. Bo dajemy Wam szczegóły i wytłumaczenie kiedy, jak i co:)
4. Bo raz nie zawsze, a dwa razy nie wciąż.

Przeczytajcie:

Nasze starsze dzieci – Ala i Antek, za pół roku skończą 6 lat (edit mają już 9 lat!) i wiedzą, czym jest cukier. Nie żyją w próżni, nie są 6 miesięcznymi bobasami:) Wiedzą też, że cukier to syf i znacznie go ograniczamy w naszym domu w ”normalne” dni. Cukier jest do kawy dla nas i kropka. Dzieci mają miód. Ale czy istnieje lukier bez cukru pudru? Pewnie i tak, zaraz podamy Wam kilka pomysłów, ale lukier to lukier, no nie dajmy się zwariować:)) Lukier to woda i cukier puder. Ok? Tak jak i w pozostałych kwestiach ( np. eko indyk – czy z Lidla, jajka nr 1 z marketu – czy jajka od gospodarza jeszcze ze świeżą kupką:) itd..) we wszystkim zachowajmy umiar. Rozumiecie nas, prawda? Nie popadajmy w skrajności.

I jeszcze jedno NIE. A nawet 2 NIE:

NIE – stanowcze nie dla cukru pod każdą postacią poniżej 12 miesiąca. Tak, jesteśmy pod tym względem STANOWCZO na NIE. Tu nie ma pola do dyskusji i odstępstw nawet w święta.
NIE – dla lukrowanych cukrem pierników do ukończenia 2 roku życia. Ba okazjonalnie nawet do 3 roku życia. Takim maluchom wystarczy pierniczek bez lukru.

TAK – dla małej ilości pierników z lukrem dla przedszkolaków i starszaków.
Pamiętajcie, że dzienna norma cukru dla dzieci to 3-6 łyżeczek, nie więcej. ALE! Pamiętajcie, że cukier ukrywa się niemal wszędzie (w pieczywie, czasem w wędlinach, o zgrozo itd.), łatwo więc przekroczyć te normy. Pamiętajcie więc, by czytać etykiety. Pamiętajcie też, że każdy zdrowy cukier np. miód, w kontakcie z piekarnikiem, staje się już tylko cukrem, takie są fakty. Dlatego – z umiarem i rozsądkiem dawkujcie swoim starszakom cukier. Super, jeśli nie jedzą go wcale, ale jeśli już jedzą w jakiejkolwiek postaci, mocno go ograniczajcie.

Możesz wybrać jeden z dwóch przepisów. Pierwszy dla dzieci po 12 miesiącu życia, a drugi dla dzieci po 2 roku życia. Pierwszy pochodzi z naszej pierwszej książki kucharskiej „Alaantkoweblw, od niemowlaka do starszaka”, i zdjęcie z książki wyjątkowo publikujemy na blogu:
W wersji bezglutenowej można spróbować pierniczki upiec z połączenia mąki ryżowej i ziemniaczanej (w proporcji 50:50).

książka alaantkoweblw
przepis na pierniczki z książki alaantkoweblw

W przepisie, który widzicie wyżej, jest amoniak, a w drugim przepisie – soda.  Po co te składniki?

Soda oczyszczona to handlowa nazwa kwaśnego węglanu sodowego, zwanego też wodorowęglanem sodu. Służy do spulchniania ciast. Należy pamiętać, by wśród składników wypieku z sodą znalazły się produkty o odczynie kwaśnym. Takie właśnie znajdują się w pierniczkach (np. kefir, maślanka, śmietana, ocet, sok z cytrusów, miód, ciemny cukier…).
Amoniak to handlowa nazwa wodorowęglanu amonu. Pod wpływem temperatury powyżej 60°C całkowicie się rozkłada na wodę H2O, amoniak (NH3) i dwutlenek węgla (CO2). Surowe ciasta z amoniakiem można nawet zamrozić. Amoniak nadaje wypiekom charakterystyczną chrupkość, której nie można uzyskać za pomocą innego środka spulchniającego.
I jeszcze dwa zdania o proszku do pieczenia, jak już jesteśmy przy środkach spulchniających. Proszek do pieczenia, z chemicznego punktu widzenia, działa praktycznie tak samo jak soda. Jednak, korzystając z proszku do pieczenia nie musimy martwić się o obecność kwaśnych produktów w cieście i chemiczny posmak wypieku.

Każdy z w/w środków należy bardzo dokładnie wymieszać z mąką przed dodaniem do wilgotnych składników. Ponieważ, źle rozprowadzony może powodować nierówne podnoszenie się wypieków lub nieprzyjemny posmak.

Niestety amoniak, trudno jest dostać w sklepach, ale jeśli akurat Wam się trafi, to polecam zamiast sody dodać do przepisów amoniak.

Drugi przepis, to nowy przepis od babci Krysi:) Przepis zdecydowanie dla dzieci po 2 roku życia i starszych, a polukrowane pierniki dla przedszkolaków.

babcia robi pierniczki z wnuczkami
babcia z wnuszką robi pierniczki

Składniki:

milion porcji
1 kg mąki pszennej
8 żółtek
3 białka
4/5 szklanki cukru
3 łyżki kakao naturalnego
200 ml kwaśnej śmietany 18% (w temperaturze pokojowej)
1, 5 łyżeczki sody oczyszczonej
4 łyżeczki przyprawy do pierników
250 g masła
400g płynnego miodu

Wykonanie:

Składniki na milion sztuk:) Więc jeśli będziesz sama robić, lepiej zrób z połowy porcji.

Kakao połącz z mąką i przesiej przez sito. Miód lekko podgrzej w dużym garnku, dodaj przyprawę do piernika, wymieszaj by się rozpuściła. Masło pokrój w kostkę i dodaj do miodu, wymieszaj. Wyłącz palnik, poczekaj aż masło całkowicie się rozpuści. Pozostaw do ostygnięcia. Nie gotuj!
Śmietanę przełóż do dużej miski, dodaj sodę i wymieszaj, a następnie pozostaw aż śmietana podwoi swoją objętość (zajmie jej to chwilkę). W tym czasie białka ubij mikserem na sztywną pianę, dodawaj stopniowo cukier, a na końcu po jednym żółtku, cały czas mieszając. Ubitą masę jajeczną, połącz z mąką i wymieszaj delikatnie łyżką. Dodaj ostudzony miód z masłem, a na końcu śmietanę z sodą. Wymieszaj wszystko dokładnie i odstaw na 24 godziny do lodówki. Powstałe ciasto może być lejące, ale nie martw się tym przez noc stężeje.
Po 24 h, wyjmij ciasto z lodówki, wymieszaj i odrywaj po kawałku. Podsyp stolnicę mąką i wałkuj ciasto na grubość 5-6 mm. Wykrawaj dowolne kształty, układaj pierniczki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w 180’C z termoobiegiem, na środkowym poziomie piekarnika przez 8 minut.

siostry robią pierniczki
dziewczynka robi pierniczki

Zdobienie pierników. Lukier do pierniczków.

Pierniki świąteczne bez posypek i polewy mogą jeść już roczne dzieci. Miód przed 12 m nie jest wskazany dla bobasów. Nie wolno go podawać. Pierniczki możesz udekorować zdrowym lukrem, np. takim jak na blogu Ze zdrowiem mi do smaku – KLIK lub tutaj KLIK.
Możecie też wymieszać po prostu przesiany przez sitko cukier puder (ok. 3 łyżki), z odrobioną przegotowanej, zimnej wody i dodać 5-6 łyżek owoców liofilizowanych w proszku (kupisz je tutaj, w naszym sklepie). My tak właśnie zrobiłyśmy:) Lukier jest smaczny, kolorowy, owocowy i nieco zdrowszy od samego cukru z wodą:) Każdy kolor należy robić oddzielnie.
Kiedy udekorujesz już pierniczki lukrem, posyp je np. płatkami migdałowymi, rozdrobnionymi orzeszkami np. włoskimi, amarantusem ekspandowanym:) itd. Odstaw pierniczki do całkowitego zastygnięcia polewy (na kilka godzin), a następnie przełóż do puszki lub miski, szczelnie zamknij i przechowuj tak długo, aż wszystkich nie zjecie:) Pierniczki szybciej zmiękną go położysz na nie kawałek chleba lub plaster jabłka.

Małym pomocnikom pracę w kuchni ułatwi kitchen helper (zobacz TU).

pierniczki dla przedszkolaka
pierniczki do przedszkola
pierniczka dla dziecka
pierniczki dla dziecka

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (25)

Wiola

Dodano opinię: 17.12.2018

Co zrobić jeśli nie mam amoniaku? Po prostu go pominąć, czy czymś zastąpić?

Kama

Dodano opinię: 29.11.2020

Ja tu nie widzę amoniaku..???

Monikaa

Dodano opinię: 20.12.2018

A jeśli nie mamy amoniaku to dodać sodę (do pierwszego przepisu)? Czy wystarczy proszek do pieczenia ?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 20.12.2018

Sodę

Anna

Dodano opinię: 20.12.2018

Wczoraj piekłam z dziećmi ciasteczka z amoniakiem 🙂 Teraz, przed świętami, bez problemu dostałam amoniak w Dino na dziale z przyprawami (nie tam gdzie budynie i przyprawy do ciast, tylko wśród przypraw ziołowych). Wesołych Świąt 🙂

Ania

Dodano opinię: 10.01.2019

Witam.
Od kiedy można dawać dziecku jogurt naturalny?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 13.01.2019

Nie ma ograniczeń wiekowych.

Angie

Dodano opinię: 23.12.2019

Po 6 miesiącu ?

Kuba Dubiel

Dodano opinię: 21.01.2019

Fajny przepis i w dodatku zdrowy

Pawel

Dodano opinię: 31.10.2019

Dlaczego nie zastąpić cukru stawia lub u starszych ksylitolem ?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 28.11.2019

To Twój wybór.

Ania

Dodano opinię: 12.12.2019

Cześć! Napewno są przepyszne! Mam zamiar lada chwila robić aby przed świętami zdążyć. Córeczka 11.01 skończy roczek, czy około 20-24.12 może zjesc już swojego pierwszego w życiu piernika? Napewno nie ograniczy się na jednym. Mimo dopiero wychodzacej dolnej jedynki poradzi sobie! Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂 PS. W przypadku braku amoniaku ile sody?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 27.12.2019

Nie podajemy cukru i miodu przed rokiem

Ewelina

Dodano opinię: 16.12.2019

Dziś upiekłam pierniczki z 15m córką. Przepis rewelacyjny! Zamiast amoniaku dałam sodę. Ciasto mięciutkie, elastyczne, aż się mała rwała do wałkowania. Wyszły nam tego udane zajęcia sensoplastyki. A w smaku pyyyszne, nie za słodkie, idealne na podwieczorki

Ewelina

Dodano opinię: 29.11.2020

Najlepszy przepia na lukier, z innego już nie korzystam: cukier puder+ sok wyciśnięty z cytryny albo pomarańczy;) nie ma pyszniejszego (Można się pokusić o ocenę że jest też zdrowszy ale jednak lukier to lukier, sam cukier, kropla soku nic tu nie zmienia)

Ewelina

Dodano opinię: 29.11.2020

P.s. u nas będzie tona zwykłych pierników bo zawsze obdarowuje nimi rodzinę i znajomych, a dla poltoraczoniaka (i siebie;p) przygotuje porcje takich zupełnie bezcukrowych blw+ jedno zdrowe ciasto i tyle.

Iza

Dodano opinię: 30.11.2020

Podpowiecie który przepis na pierniczki nada się dla 10 miesieczniaka co zajada bardzo duzo i wszystko co zdrowe ?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 07.12.2020

Pierniki powinny zawierać miód, więc odpada. Po prostu jakieś ciasteczka korzenne lyb do zwykłych kruchych dodaj przyprawę do piernika.

Tita

Dodano opinię: 01.12.2020

A czy ja mogę zapytać co to za fajne „krzesełko”, na którym stoi młodsza pociecha? 🙂 bardzo mi się podoba

alaantkoweblw

Dodano opinię: 07.12.2020

kitchen helper od kuiki https://kuiki.eu/pl/c/Helper/14

Anna

Dodano opinię: 18.12.2020

Moje ciasto wyszlo bardzo klejące, do rąk i stolnicy klei się tak, że nie ma mowy o wałkowaniu. Do miski czy plastikowej łyżki juz nie… co zrobilam nie tak?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 28.12.2020

Dodaj więcej mąki.

Anna

Dodano opinię: 18.12.2020

Wyszło bardzo lejące… 🙁

Kasia

Dodano opinię: 22.12.2020

Zrobiłam z połowy składników, a i tak wyszło tryliard pierników :)))
Dałam też dużo mniej cukru, a i tak wciąż mocno słodkie.
Pięknie dziękuję za przepis.

alaantkoweblw

Dodano opinię: 28.12.2020

Dziękujemy.

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek