Mąkę wsypujemy do dużej miski, dodajemy dosłownie szczyptę soli, powoli wlewamy wodę, mieszamy ją z mąką drewnianą łyżką, dolewamy tyle wody (wciąż mieszając) bo powstało klejące się ciasto. Zaczynamy ugniatać ciasto rękoma,jeśli nie odchodzi od rąk, posypujemy mąką. Ugniatamy tak długo aż osiągniemy sprężyste, miękkie ciasto, lekko klejące. Odrywamy kawałek i spłaszczamy w dłoni, tworząc mini placek. Nakładamy jagody i zaklejamy pieroga:) To taka bardzo szybka wersja. Można pobawić się oczywiście w wałkowanie ciasta i wykrawanie, ale na to czasu dziś nie było, dlatego pierożki są takie bezkształtne:)
Gotujemy w wodzie z dodatkiem odrobiny oliwy z oliwek, ok. 5 min. od wypłynięcia. Podajemy z masełkiem, albo jogurtem.
Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.
Komentarze (3)
Mylo
Dodano opinię: 15.01.2020
Wyszło ? tylko trudno powiedzieć czy smakowało, bo chyba córcia nie wiedziała jak się za te pierożki zabrać ? choć mruczała troszkę oblizując paluszki. Co nie zostało zmasakrowane, zamroziłam, spróbujemy za jakiś miesiąc. W każdym razie mi smakowało, dziękuję!
Andżelina
Dodano opinię: 25.04.2020
Czemu jest od 8 miesiąca? Czy pół roczne dziecko może?
alaantkoweblw
Dodano opinię: 03.07.2020
Nasze pierwsze przepisy były tagowane zgodnie z wiekiem, kiedy po prostu pierwszy raz podałyśmy potrawę. Tak naprawdę możesz podać wcześniej, tylko może nie na samym początku rozszerzania diety,