Od czego zacząć?
Latem to nie problem, zawsze znajdziemy coś w warzywniaku, ale co zrobić zimą? Damy radę.
Zacznijmy od tego, z jakiego powodu rozszerza się dietę. Dlatego, że organizmowi dziecka samo mleko już nie wystarcza. Jego skład, wartości, kaloryczność do tej pory zapewniała 100% zapotrzebowania, ale w drugim półroczu niemowlę potrzebuje więcej. Przede wszystkim energii, czyli kalorii. Bobo startuje w świat, powoli podnosi się, raczkuje, siada, później chce wstawać itd. Na to wszystko trzeba siły. Mleko jest cudowne, ale powoli przestaje wystarczać. Dlatego wprowadzamy pokarmy uzupełniające. Przy okazji, pamiętajcie – uzupełniające, a nie zastępujące. Mleko to nadal podstawa, nie ignorujmy go.
No… to od czego zacząć? Od czego zechcecie, Kochani. Nie fiksujcie się na sztucznym gotowaniu jednej marchewki z pietruszką.
Ugotujcie sobie obiad i z niego dajcie dziecku to, co jest odpowiednie dla jego wieku, umiejętności manualnych i oralnych.
Powiecie, że Wam to wszystko jedno, co zjecie, ale dziecku, chcielibyście najlepsze, świeże, bogate w wartości. A skąd to wziąć zimą? Chciałoby się dać tyle kolorowych warzyw i owoców. No i ok, nic nie stoi na przeszkodzie! Istnieją przecież mrożonki, które nie tylko polecamy, ale i wychwalamy pod niebiosa. Zobacz w TYM wpisie , dlaczego mrożone warzywa i owoce są tak zdrowe.
JAK MOŻESZ WYKORZYSTAĆ MROŻONKI DO RÓŻNYCH DZIECIĘCYCH POSIŁKÓW ?
- Klasyczny sposób rozszerzania diety, czyli warzywa na blat.
Tu sprawdzą się doskonale różyczki brokuła, kalafioru i fasolki. Prawda, że nie ma na nie teraz sezonu, ale to nieważne. Bo mrożone warzywa zostały zerwane w sezonie i bardzo szybko poddane zamrożeniu, dzięki czemu ich wartości pozostały. Ugotuj kilka różyczek, fasolek, wybierz te o odpowiednim kształcie do małych rączek i wyłóż na blat stołu. Nie zapomnij polać ich dobrym olejem. To doda warzywom wartości i kalorii.
Previous
Next
2. Warzywa i owoce w kaszy.
Ugotuj jaglankę na wodzie lub mleku roślinnym pod koniec gotowania dodaj do nich mrożone owoce leśne, malinki, jagody, jeżyny, przykryj i gotuj jeszcze minutę, by owoce rozmroziły się. Przełóż kaszę do miseczki, dodaj kilka kropel oleju, ostudź i śniadanie gotowe. Z kaszy można uformować kulki i w takiej formie podać dziecku. .
Wersję obiadową kaszy możesz stworzyć z kaszy gryczanej i buraka w postaci purre. To bardzo bogate danie. Kasza gryczana to bardzo wartościowe zboże, zupełnie niesłusznie pomijane w diecie dzieci i na to chcemy Wam zwrócić uwagę. Do tego jest bezglutenowa. Zawiera między innymi dużo białka, błonnika, witaminy z grupy b, jest kaloryczna, w 100g jest prawie 100 kcal, składniki mineralne, żelazo. Tak, jest trudna w podaniu, bo sypka i trudno ją maluchowi chwycić, ale wtedy wchodzi burak i wszystko jest proste. Ugotujcie kaszę, pod koniec gotowania dodajcie mrożone pure z buraka, olej i gotujcie jeszcze chwilę. Burak sklei kaszę i spokojnie nawet kulki z tego ulepicie. Takie danie jest wartościowe samo w sobie, ale możecie też do tego podać kawałek rybki lub kurczaka z zupy.
Previous
Next
3. Dodatki do makaronu
Obiad gotowy w parę minut, zdrowy i dla całej rodziny. Co potrzeba? Ugotuj makaron a w tym czasie przygotuj jedną z propozycji:
– Ugotuj ½ szklanki mrożonego groszku do miękkości, przełóż do malaksera, dodaj kilka listków bazylii, odrobinę czosnku, olej i zblenduj całość. Odcedź makaron, wymieszaj z pastą i podaj. Pamiętaj tylko, by makaron był wygodny do uchwycenia, używaj penne lub świderek. Sobie danie posyp parmezanem i posól, pycha.
– rozgrzej masło na patelni, dodaj 200 g mrożonego szpinaku i podduś chwilę, aż się rozmrozi, dodaj kilka kropli soku z cytryny, szczyptę czosnku suszonego, pieprzu i wymieszaj z gorącym makaronem. Posyp niemowlakowi pokruszonym twarożkiem, a sobie serem feta.
Previous
Next
– ugotuj mrożonkę kwiatowy bukiet warzyw wymieszaj z gotowanym makaronem, dodaj dobry olej, szczyptę pieprzu i gotowe.
Jest z czego wybierać, prawda?
4. Koktajle
Nie obawiaj się jogurtów w diecie niemowlaka. Możesz je podawać od początku, jeśli dziecko nie ma na nie alergii, ale i tu jest rozwiązanie, odkąd są w sprzedaży naturalne jogurty kokosowe bez cukru. Koktajle wspierają naukę picia z kubeczka otwartego, ponieważ powoli spływają i dziecku łatwo je pić. Jak możesz je zrobić, gdy nie ma sezonu na kolorowe owoce? Oczywiście z mrożonych owoców.
Rozmroź jagody leśne i truskawki dodaj do jogurtu naturalnego wraz z łyżką płatków owsianych i zblenduj na gładki koktajl. Gotowe i zdrowe!
5. Warzywa jako baza dań.
Na koniec, pamiętaj, że warzywa mają stanowić ½ zawartości talerza dziecka, ale na początku rozszerzania diety ciężko to osiągnąć. Dlatego istotny jest rozsądek. Z jednej strony nie bazuj przez pierwszy miesiąc tylko na warzywach, bo dziecko potrzebuje kalorii, a z drugiej strony pamiętaj o nich przy każdym posiłku. Gdy będziesz mieć zawsze w zamrażalniku warzywa mono, uda Ci się stworzyć dodatek w każdej chwili. Np. do pulpetów z indyka czy ryby, ugotuj marchewkę lub brukselkę. Pamiętaj o polaniu ich olejem zimnotłoczonym np. lnianym. Nie lubisz brukselki? Helloł. Ja uwielbiam, więc to oznacza, że Twoje dziecko może ją lubić lub nie! Daj mu wybór.
I jak? Mniej straszna ta zima?
Korzystajcie z mrożonek, bo to super warzywa i owoce, które zawierają komplet wartości niezbędnych dla Twojego dziecka.
I pamiętajcie, nie kupujcie w sklepie warzyw i owoców, na które aktualnie sezonu nie ma. To bomby konserwantów.
Wpis powstał we współpracy z mrożonymi warzywami i owocami, które polecamy do rozszerzania diety, marki Hortex:
Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.
Komentarze (2)
Monika
Dodano opinię: 31.12.2021
A jak wprowadzić do diety niemowlęcia pomidory zimą? Świeże? Koncentrat? Z puszki?
alaantkoweblw
Dodano opinię: 08.08.2022
passata, koncentrat