Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

20 kwietnia 2022

Zamknij buzię dziecku!

Małe dzieci często mają otwartą buzię. W zależności od wieku i potrzeb najczęściej ‘’rozdziawiają buzię” na widok MLECZKA, MAMUSI ALBO CZEKOLADY  Ale! Jeśli buzia dziecka jest otwarta niezależnie od tego czy je coś zdziwiło, ogląda bajkę, czy śpi – to jest to problem. Twój problem rodzicu! Działaj od razu, nie czekaj, bo samo nie minie. Jak...

Małe dzieci często mają otwartą buzię.

W zależności od wieku i potrzeb najczęściej ‘’rozdziawiają buzię” na widok MLECZKA, MAMUSI ALBO CZEKOLADY   Ale! Jeśli buzia dziecka jest otwarta niezależnie od tego czy je coś zdziwiło, ogląda bajkę, czy śpi – to jest to problem. Twój problem rodzicu! Działaj od razu, nie czekaj, bo samo nie minie.

Jak powinno być?

Naturalny i normalny mechanizm oddychania to wdychanie i wydychanie powietrza przez nos.

Powietrze jest wstępnie filtrowane, ogrzewane i nawilżane.

Nos to bariera, która chroni przed wirusami i bakterii.

Jeśli dziecko w ciągu dnia przez dłuższy czas ma otwarte usta lub/i śpi z otwartą buzią= ODDYCHA PRZEZ USTA.

A wtedy wdycha nieprzefiltrowanie, nieogrzane i nienawilżone powietrze, które dostaje się od razu do gardła, gdzie zlokalizowane są migdałki i tzw. trzeci migdał, a tam już łatwo o infekcje.

Zwróć uwagę na język dziecka gdy śpi!

Gdy twoje dziecko zaśnie, zapal światło, rozchyl usteczka i zobacz gdzie znajduje się język.

Język  „w spoczynku” zawsze powinien przylegać do podniebienia. Jeśli leży płasko na dnie jamy ustnej i opiera się o dolne zęby to sygnał dla Ciebie- trzeba działać! Nieprawidłowa pozycja języka jest ściśle związana z otwarta buzią! Ale wróćmy do buzi…

OTWARTA BUZIA I ODDYCHANIE USTAMI MOŻE ŚWIADCZYĆ O:

  • przewlekłym przeziębieniu, nieżycie nosa, alergii,
  • przerośniętych migdałach gardłowych i/lub podniebiennym,
  • płynie w uszach (zapalenie trąbki Eustachiusza),
  • skrzywionej przegrodzie nosowej,
  • nawykowym ssaniu kciuka,
  • nieprawidłowym napięciu mięśniowym w obrębie jamy ustnej,
  • nieprawidłowej budowie jamy ustnej, np. wysklepione, wąskie lub inne nieprawidłowe podniebienie twarde,
  • zgryzie otwartym,
  • zbyt krótkim wędzidełku języka.

Dlaczego należy to leczyć? KONSEKWENCJE ODDYCHANIA PRZEZ USTA:

NADMERNE WYDZIELANIE ŚLINY

INFEKCJE DRÓG ODDECHOWYCH – nieprzefiltrowane powietrze trafia bezpośrednio do płuc. Efekt? Infekcja dróg oddechowych pewna.

Trudności z koncentracją związane ze słabszym dotlenieniem.

ZABURZENIA SNU
Otwarta buźka podczas snu może powodować jego zaburzenia, bezdech senny i zmianę poziomu tlenu i dwutlenku węgla w krwioobiegu, uczucie zmęczenia, rozdrażnienie, brak koncentracji.

WADY ZGRYZU
podczas oddychania przez usta język napiera na zęby, co powoduje przemieszczanie się, wychylanie zębów, niewłaściwą pracę stawu skroniowo-żuchwowego. 

USZKODZENIE ZĘBÓW
Przy otwartej buzi, żeby ciągle znajdują się w suchym środowisku, co może powodować uszkodzenia szkliwa.

NADPOBUDLIWOŚĆ PSYCHO-RUCHOWA

WADY POSTAWY

WADY WYMOWY
dzieci, które oddychają przez buzię mogą mieć niedojrzały sposób połykania. Wsuwają wierzchołek języka między dziąsła (a potem między zęby) w trakcie połykania. Język przesuwa się do przodu w trakcie mówienia, co skutkuje międzyzębową wymianę głosek- najczęściej: s, z, c, dz.

ZMIANA RYSÓW TWARZY – u dzieci oddychających ustami można zaobserwować zaburzone proporcje i symetrię twarzy, tzw. „gapowaty” wyraz twarzy.  Staje się ona często za bardzo szeroka lub wydłużona, bardziej płaska, pociągła, a kości policzkowe mniej wypukłe. Napięcie dolnej części twarzy jest niższe, a żuchwa cofnięta.

Do kogo się zgłosić?

Zły sposób oddychania sam nie minie. Nie czekaj na to! Aby uniknąć negatywnych konsekwencji zwróć się do specjalisty (logopeda, neurologopeda, laryngolog). Ten pomoże w rozpoznaniu przyczyny i skieruje np. do laryngologa, alergologa, logopedy, ortodonty,  którzy wskażą drogę leczenia.

Drodzy Rodzice – dziecko samo nie wyrośnie ze złego sposobu oddychania dlatego. Dziecko rośnie i rozwija się. Możesz mu pomóc wdrażając odpowiednie ćwiczenia logopedyczne i terapię laryngologiczną czy ortodontyczną. Nie zaniedbuj!

Zły sposób oddychania to nie tylko poważne wady zgryzu, ale przede wszystkim nieharmonijny wzrost kości całej twarzy. Działaj póki kości rosną i są plastyczne!

Pamiętaj

 USTA NIE SŁUŻĄ DO ODDYCHANIA. USTA SŁUŻĄ DO MÓWIENIA, JEDZENIA I CAŁOWANIA

Konsultacja merytoryczna: dr Marta Wawrzynów.

Zobacz

CENTRUM TERAPII I WSPOMAGANIA ROZWOJU
MOTYLEK ,
w którym przyjmuje doktor Marta Wawrzynów

– logopedka i fizjoterapeutka. 


Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek