Popiszemy?

kontakt@alaantkoweblw.pl

 

29 czerwca 2018

Jak NIE nauczyłam mojego dziecka picia z kubeczka

Jak nauczyć dziecko picia z kubka. Oto jest pytanie 🙂 W rankingu na najszybszą naukę samodzielnego picia z kubeczka, Zuzia na pewno nie zajęłaby pierwszego miejsca. Jej starsza siora, miała może z 8-9 m kiedy już samodzielnie podnosiła i piła! z kubka, a nie tylko rozlewała po ścianach 🙂 No cóż, matki dwójki, trójki dzieci...

Jak nauczyć dziecko picia z kubka. Oto jest pytanie 🙂
W rankingu na najszybszą naukę samodzielnego picia z kubeczka, Zuzia na pewno nie zajęłaby pierwszego miejsca. Jej starsza siora, miała może z 8-9 m kiedy już samodzielnie podnosiła i piła! z kubka, a nie tylko rozlewała po ścianach 🙂 No cóż, matki dwójki, trójki dzieci wiedzą, że nie ma co porównywać między sobą rodzeństwa, bo każde rozwija się w swoim tempie, mimo, że od jednej matki pochodzą.

Jak więc nauczyłam Zuzię picia i od kiedy samodzielnie pije z kubka?

NIE NAUCZYŁAM JEJ.

Serio.

Zuzia to indywidualistka. TY mówisz tak, ona siak. Ty chcesz to, ona tamto. Wulkan energii, ciągle w ruchu. Trudno jest takie dziecko karmić, uczyć, itd, kiedy ruch jest najważniejszy. Ruch w każdym tego słowa znaczeniu:D ruch nogami, rękoma, widelcem, głową. ADHD 😀

Ale, teraz na poważnie. Jak proponować dziecku picie z kubka i jak to zrobić, żeby z tego kubka w końcu samodzielnie piło? Oto nasze wskazówki, które warto wziąć pod uwagę:

 

1. Już koło 5-6 miesiąca dawaj dziecku kubeczek do zabawy. Np. na dywanie, macie, we wannie. Po to, by miało możliwość oswojenia się z kształtem, wielkością itd.

2. Od samego początku rozszerzania diety proponuj dziecku WODĘ do picia najlepiej z kubka. (Tu (klik) możecie sobie przypomnieć pierwsze tygodnie naszego blw).

3. Pamiętaj, że woda powinna towarzyszyć  dziecku przy każdym posiłku. Jeśli nie potrafi jej pić z kubka, podaj w inny sposób (na łyżeczce, strzykawką, itd).

4. W pierwszych dniach, a nawet w kilku kolejnych miesiącach podawaj dziecku różnego rodzaju płyny (mniej i bardziej gęste) za pomocą kubka, trzymając kubek w dłoni i kierując w kierunku dziecka. Pozwól, by dziecko trzymało kubeczek z Tobą lub wcale go nie trzymało (bo na tym etapie, to Twoje zadanie).

5. Oprzyj kubek na dolnej wardze dziecka i lekko przechyl. To bardzo ważne, by nie opierać kubka na dolnych dziąsłach czy zębach, ponieważ najpewniej dziecko zacznie kubek gryźć. Oczywiście, pierwsze próby i tak z pewnością skończą się gryzieniem właśnie:)

6. Przechyl kubeczek i poczekaj, aż płyn dotrze do dolnej wargi dziecka. Poczekaj, aż Twój bobas zbierze pokarm górną wargą. Nie przechylaj kubka bardziej niż to konieczne. To nie Ty masz wlewać pokarm do buzi dziecka, a dziecko samo ma uczyć się jak zgarniać płyn do buzi.

7. Podawaj pokarmy gęste, które wolno ściekają po ściance kubka np. smoothie, jogurt, zupy krem.

8. Pozwól dziecku podczas jedzenia bawić się kubkiem ( w miarę Twojej cierpliwości hahaha).

9. Nie myśl, że nauka picia z kubka to 2-3 dni. Oczywiście możliwe, że Twoje dziecko to geniusz kubkowy i opanuje naukę w jeden dzień, jednak z naszych doświadczeń wynika, że proces nauki picia jest długiii. O wiele dłuższy niż rodzic, by tego chciał.

10. Okej, Twoje dziecko potrafi już pić z Twoją pomocą. Zacznij obserwować, na ile jego umiejętności manualne pozwalają mu na samodzielne podnoszenie kubka z zawartością, kierowanie go (samodzielnie!) do ust i przechylanie. Ta umiejętność rozwija się między 8-14 miesiącem życia, dlatego może być tak, że Twoje dziecko bardzo szybko zacznie samodzielnie pić z kubka, a może zdarzyć się też tak, że jeszcze długo Ty razem z dzieckiem będziesz trzymać kubek. Chyba, że chcesz oddać pełną kontrolę w ręce dziecka i od samego początku pozwalać na wielokrotne próby z rozlewaniem w tle:)

Dlaczego więc napisałam we wstępie, że nie nauczyłam Zuzi pić samodzielnie? Prawda jest taka, że przy drugim dziecku, ilość mojego czasu oraz poziom cierpliwości ”trochę” zmalał. Stałam się wygodną matką, która wolała szybciej podać dziecku picie, trzymając kubek razem z Zuzią niż wciąż ją przebierać (bo Zuza nie toleruje fartuszków od wielu miesięcy) i zgadzać się na edukacyjną zabawę kubkiem przy każdej okazji (sprzątanie zalanej kuchni kilak razy dziennie akurat na tym etapie mojego życia nie było mi na rękę 🙂 Co innego przy pierwszym dziecku, to był urlop macierzyński!). I tak po pewnym czasie, kiedy była już starszym bobasem, koło 16 miesiąca zaczęła chcieć wszystko „siama”, co tyczyło się również picia. Jej dłonie, nadgarstki, ogólnie koordynacja ruchowa i manualna były już na tyle opanowane i świadome, że po prostu zaczęła chwytać kubek i normalnie z niego pić, bez rozlewania po kątach. Uff.

Podsumowując.

Wspieraj swoje dziecko. Od początku podawaj kubek do zabawy i pozwalaj na trening umiejętności. Nauka picia to nie wyścig, czy moje czy Twoje dziecko robi to szybciej i lepiej. Obserwuj je i dostosuj naukę do Waszych potrzeb, czasu i etapu rozwoju. Jedno dziecko od razu będą samodzielnie pić i trzymać kubek, inne później. Zależy to od jego predyspozycji, ale też Twojej pomocy lub jej braku. Dokładnie tak samo jak to wypada z nauką jedzenia sztućcami, chodzeniem, mówieniem i randkami:)

Pewnie nie jest dla Was to żadna nowość, ale niezmiennie od 4 lat polecamy do nauki picia kubeczek DOIDY CUP. W sumie w domu, mam ich chyba 4 😀 bo trudno się było zdecydować na jeden kolor :). Jeśli nie znacie kubeczka, to więcej na jego temat możecie poczytać tutaj KLIK.

Na koniec kilka linków:

Jak uczyłyśmy 4 lata temu Alę i Antka picia z kubka (KLIK).

Kiedy dziecko powinno jeść sztućcami (KLIK).

!!!!! Gdzie kupić kubek, a przy okazji nasze książki kucharskie i fartuszek za jednym zamachem (KLIK)!!!!!

 

 

 

 

Udostępnij wpis

Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.

Komentarze (12)

Joanna

Dodano opinię: 29.06.2018

Ja starałam się nauczyć dziecko picia z kubka, dawałam od 6 msc itd. W 9 msc syn nauczył się picia ze słomki, jakoś tak wyszło że poszliśmy na łatwiznę i w większości pił z bidonu, z kubka może raz dziennie, może i nie. W 13 msc życia stwierdziłam że trzeba postawić z powrotem na otwarty kubek, a tu zaskoczenie bo syn sam zaczął go trzymać i z niego pić, zalewając się przy tym okrutnie, ale z każdym dniem jest lepiej. Teraz picie to jego ulubiona czynność przy stole. W sumie to cieszę się że dla własnego zdrowia psychicznego nie dawaliśmy tego kubka przy każdej możliwej sytuacji bo syn nie do końca kumał o co chodzi i wkładał cały czas nos do wody. Teraz nie ma tego problemu. Tak jak piszecie, każde dziecko uczy się w swoim tempie.

Magda

Dodano opinię: 29.06.2018

U nas diody podawany od początku, na zmianę z rurką i innymi kubkami.
Gościu tak się nauczył ladnie ze jak tylko we wannie dostanie coś na kształt kubka to się musi napic ??

Meg

Dodano opinię: 29.06.2018

Zuzia jeszcze siedzi w krzesełku? Serio? Boszzz moje dziecko 2 mies. starsze i już przed ukończeniem roku (o zgrozo) porzuciło ten lubiany przez mamę zwyczaj! ??

Magdalena

Dodano opinię: 29.06.2018

Punkt 8 ? jak się cieszę, że moje dziecię nauczyło się pić z dooidy cup! I prawda trwało to dłuuugo.. zdarza się jeszcze czasem rozlać aleee nauczy się! Córka rok i 3 miesiące ?

Antocha

Dodano opinię: 29.06.2018

Moje bliźniaki mają 15 miesięcy, od dłuższego czasu dawałam im kubeczki doidy do zabawy w wanience… Oczywiście kończyło się na piciu wody z wanienki ale dzięki temu corsz lepiej idzie im korzystanie z nich przy ,,normalnym” posiłku 🙂

Mag

Dodano opinię: 29.01.2019

A macie sposób jak nauczyć malucha picia z bidonu?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 11.03.2019

tak, prosty- podaj musik z Lidla z tubki, albo soczek w kartoniku ze słomką, to podobny mechanizm, gdy dziecko poczuje w ustach słodki smak, samo pewnie będzie chciało ssać więcej i tak załapie o co chodzi z rurką:)

Marlena

Dodano opinię: 14.04.2020

Mam pytanie, moze ciut nie na temat. Planuje zakonczyc karmienie piersia, corka potrafi z moja pomoca pic z kubeczka, ale preferuje picie z bidonu. Ma juz skonczone 9m i wiem, ze podanie teraz mleka modyfikowanego z butelki byloby glupie, dlatego myslalam o podawaniu go z bidonu. Tylko co z karmieniem w nocy? Mozna rowniez podawac mleko w ten sposob? Macie jakies doswiadczenia w tym temacie?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 17.06.2020

Można podawać z bidonu, jeśli budzi się na jedzenie.

Syla

Dodano opinię: 04.02.2021

Dzięki za ten post bo ja się nieustannie irytuje bo córka 11 mcy i nic nie kuma o co chodzi z tym kubkiem, a podaje jej go od chyba 5 mca ż. Jak trzymam to pije ale nie ma opcji aby sama choć dotknęła rączką uchwyt kubka, gdy dotykam jej rączki by jej pomóc chwycić to dostaje szału, płacz i wyrywanie, wypychanie, kładzenie się na twarz istny cyrk. Trochę mnie to złości i nie wiem co mam robić. Może jakaś podpowiedź? Ktoś, coś?

alaantkoweblw

Dodano opinię: 01.03.2021

Spróbuj z kubkiem bez ucha, żeby mogła chwycić oburącz cały kubek, tak jak chwyta się np. jabłko.

KubusiowaMama

Dodano opinię: 19.10.2021

Ja radze po prostu uzbroić się w cierpliwość 🙂 Mój synek jeszcze do niedawna tez odprawiał przeróżne cyrki przy stole, a teraz ma 2 lata i 3 msc i ładnie sam je i pije 🙂

Dodaj komentarz
Newsletter obrazek