Z wiadomości od WAS:
„Moje dziecko chyba nie lubi jeść, ciągle wypluwa jeśli wyczuje choć jedną grudkę.”
„Nawet jak próbowałam karmić go łyżeczką, to wypychał jedzenie językiem, w ogóle to mam wrażenie że wciąż wypycha język przed usta.”
„Rehabilitantka powiedziała mi, że córka ma niewłaściwe napięcie wokół karku i twarzy.”
„Mój 9 miesięczny synek, jadłby tylko suche produkty, nie lubi żadnych zup kremowych, ani sosów.”
Odmawianie przyjmowania pokarmów, trudności z gryzieniem, żuciem czy przełykaniem, a także niechęć do twardych pokarmów – to sygnały świadczące o tym, że warto rozważyć wizytę z dzieckiem u NEUROLOGOPEDY. Konsultacji wymagają także wcześniaki, dzieci z ciąży o trudnym przebiegu lub
z problemami okołoporodowymi, dzieci, u których zauważamy nadmierne ślinienie się i ciągle uchyloną buzię.
Dlaczego my byliśmy u neurologopedy?
Zuźka od urodzenia nie miała żadnych problemów z ssaniem mleka z piersi. Nie krztusiła się zbytnio, nie szarpała brodawki itd. Jednak gdy leżała miała zawsze lekko rozchylone usta i język, który wystawał przed nimi. Z czasem pediatra zwrócił uwagę, że jest to nieprawidłowe, a ja zaczęłam to częściej dostrzegać. Kiedy Zuzia miała 4 m, mimo braku problemów z karmieniem zdecydowałam się (oczywiście po konsultacji ze specjalistami) na podcięcie wędzidełka (było zbyt krótkie). Język schował się do buzi, ale problem otwartej buźki pozostał. I tak mijały miesiące, miało się samo zredukować, ale intuicja podpowiadała mi, żebym nie zwlekała. Mimo iż nie mieliśmy żadnych problemów przy blw z jedzeniem, żuciem itd, udałam się na konsultację do neurologopedy. Nie byle kogo, wybrałam najlepszą w Poznaniu:) Okazało się, że otwarta buzia u Zuzi nie jest jakiś szczególnie strasznym i wielkim problemem, można to łatwo skorygować i nic poza tym jej nie dolega. Ale przy okazji tej wizyty dowiedziałam się wielu ciekawych informacji, które chcę Wam przedstawić, być może skłonią Was do refleksji oraz wizyty choćby kontrolnej (jeśli coś Was niepokoi) z dzieckiem u specjalisty jakim jest neurologopeda.
Wymienię w punktach, by nic mi nie umknęło na podstawie naszego problemu i zaleceń od neurologopedy:
Buzia dziecka, która jest cały czas otwarta, może być związana np. z osłabionym napięciem mięśniowym w okolicy ust, z wiotkością żuchwy lub z dysfunkcją oddychania, czyli nieprawidłowym (ustnym zamiast nosowym) torem przepływu powietrza. Może to w przyszłości prowadzić do przerośnięcia migdałku, łapania często infekcji górnych dróg oddechowych itd..
Nad czym trzeba pracować:
- mamy karmić Zuzię łyżeczką 😛 wiecie co pomyślałam gdy padło to hasło nie? hahaa, no ale dobra. Chodzi o bardzo ważne ćwiczenie mięśni języka, okolic ust itd. Za pomocą specjalnej szpatułki (szeroka, płaska łyżeczka podobna do tej jak na zdjęciu poniżej) mamy nakładać np. jogurt i podawać do buzi naciskając na dolną wargę i język. Górna warga zaczyna przez to pracować zgarniając jedzenie i pobudzając mięsnie do pracy. Tak mamy robić 1x dziennie (np. podać 10 łyżeczek jogurtu).
- Zuzia ma żuć suszone owoce – spoko jak najbardziej jestem za, ale nie teraz, ponieważ uważam, że jest jeszcze nie gotowa na suszoną morelę czy śliwkę w całości. Powiedziałam, że córka je metodą blw i świetnie gryzie, jednak nie o gryzienie chodzi tylko właśnie o żucie, które ma być kolejnym logopedycznym ćwiczeniem dla nas. Polecono nam kupić taki przedmiot i włożyć tam suszony owoc, a dziecko ma sobie żuć. Jeszcze się zastanawiam nad tym „wynalazkiem”;) BYć może sprawdzę najlpierw czy poradzi sobie z żuciem śliwki.
- picie z kubka – doidy tak – jak najbardziej dla zdrowych dzieci bez problemów. Zuzka zademonstrowała jak pięknie pije zkubka doidy. Jednak w rama ćwiczeń mamy podawać jej wodę z mniejszych kubeczków np. kubeczka medeli lub… uwaga – zwykłej nakrętki od butelki ze smoczkiem. Chodzi o to by rant kubka był malutki, a kubek przeźroczysty.
- picie z bidonu – kolejna cenna uwaga – jeśli używacie bidonu z rurką tak jak my, dobrze jest skrócić rurkę (obcinając ją). Dziecko nie będzie miało wtedy możliwości wkładania całej rury do buzi, a jedynie będzie mogło zrobić usteczka w dziubek i chwycić nimi końcówkę rurki. Rozumiecie o czym piszę prawda? To jak z dorosłym- nie pijemy ze słomki wkładając pół słomki do buzi, tylko ustami chwytamy końcówkę. O to właśnie chodzi.
- z bidonu lub kubka z rurką i pompką jak ten na zdjęciu mamy też Zuzi podawać bardziej gęste płyny, by musiała się biedaczka natrudzić:)
- ćwiczenia mięśni okolic ust – za pomocą dwóch (moich) palców mam masować Zuzi podbródek (nie będę Wam tego opisywać, bo to indywidualne ćwiczenia dla każdego dziecka) oraz za pomocą elektrycznej szczoteczki do zębów masować brodę:)
- ach i jeszcze jedno… cały czas karmiłam piersią (z przyzwyczajenia) Zuzię tylko na leżąco. Mamy koniecznie to zmienić, mamy siedzieć podczas kp, by nie rozleniwiać mięśni buzi. Wcieliłam to zalecenie w życie od razu. Całkiem nam to dobrze wychodzi:)
Z ciekawostek:
- czy wiedzieliście, że po podcięciu dziecku wędzidełka, przez 2 tygodnie należy masować język!? jest to ważne, by nie utworzyły się zrosty i inne problemy. Nam nikt tego nie powiedział, na szczęście miejsce przecięcia wędzidełka jest ok.
Zdjęcia słabej jakości, ponieważ robione na szybko w gabinecie logopedycznym. Kiedy będziecie umawiać się na wizytę nie zapomnijcie zapytać czy Wasz neurologopeda ma krzesełko do karmienia, czy będziecie mieli pokazać jak dziecko je, czy macie zabrać ze sobą kubek, sztućce, jedzenie itd.
Czekam na Wasze komenatarze, śmiało opisujcie swoje wizyty, niech inni dowiedzą się, że warto udać się na taką konsultację.
asia
Smakowało? Nie smakowało? Wyszło? Nie wyszło? A może chcesz napisać na inny temat? Podziel się słowem komentarza i zdjeciem.
Komentarze (45)
Magda
Dodano opinię: 25.08.2017
Hej Asiu, czy możesz zdradzić nazwisko pani doktor?
Ala’Antkowe BLW
Dodano opinię: 25.08.2017
http://www.logopeda-opasocalewska.pl/
Magda
Dodano opinię: 25.08.2017
Asiu czy możesz zdradzić nazwisko pani doktor?
Marta
Dodano opinię: 25.08.2017
Zainteresowałaś mnie kwestia karmienia na lezaco. Ja tez tak karmie syna, na poczatku bo tak bylo mi wygodniej (ja tez wtedy odpoczywalam) ale z czasem dlatego ze syn nie przepada za innymi pozycjami. W samochodzie nie zje nic. Potrafi odmawiać mleka przed 6h poki sie nie poloze z nim. Lepiej jest gdy siedze pona turecku, ale tez je duzo mniejniz na lezaco (czuje to w piersiach ).
Czy u Ciebie po zmianie pozycji nie ma takiego problemu?
Ala’Antkowe BLW
Dodano opinię: 25.08.2017
Dokładnie, ćwiczymy na siedząco i wiesz kiedy to najlepiej wychodzi? W momencie po kąpieli, gdy ona już wie że światło jest przyciemnione, i to pora spania, wtedy ja siedzę i ssie z piersi na siedząco jakgdyby zawsze tak robiła. W dzień natomiast nadal woli leżeć, a jak pije siedząc to o wiele mniej i się wciąz wierci i rozkojarza. No ale ćwiczym dalej:)
Marta
Dodano opinię: 28.08.2017
To ciekawe że po kąpieli najlepiej wychodzi. Powodzenia w dalszych ćwiczeniach 🙂
Lucyna
Dodano opinię: 30.08.2017
Mamy dokładnie tak samo! Nie chce mi ssać piersi inaczej 🙁
Asia
Dodano opinię: 25.08.2017
A już się chciałam pytać jak się Zuzi sprawdza krzesełko widoczne na zdjęciach… A to pewnie z gabinetu? My mamy to samo i jest masakryczne dla Stasia, zjeżdża w nim okropnie, siedzi z biodrami do przodu… Mieliśmy problem z napięciem mięśniowym ale problem rozwiązany a krzesło wciąż stoi w kącie i używanmy od pół roku krzesła z Ikea. Wydaje mi się że jest źle wyprofilowane
Ala’Antkowe BLW
Dodano opinię: 25.08.2017
tak z gabinetu. Nie polecam:) My mamy ikea-antilop.
kasia
Dodano opinię: 25.08.2017
Czy mogłabym prosić o namiary na neurologopede z Poznania?
Kasia
Dodano opinię: 25.08.2017
Którego neurologopede z Poznania polecacie?
Monika
Dodano opinię: 25.08.2017
Najlepszy neurologopeda w Poznaniu, czyli kto? 🙂 Jeśli, oczywiście, mogę zapytać 🙂
Ala’Antkowe BLW
Dodano opinię: 25.08.2017
http://www.logopeda-opasocalewska.pl/
Lilith
Dodano opinię: 25.08.2017
Hmm synek też miał często otwartą buźkę… Poprawiło się gdy zaczęliśmy rozszerzać dietę i mały zaczął jeść łyżeczka. Teraz też mu się zdarza a podczas snu jak leży na brzuszku to prawie zawsze ma otwartą buzię… Mogę prosić o nazwisko specjalisty bo my też z Poznania.
Ala’Antkowe BLW
Dodano opinię: 25.08.2017
http://www.logopeda-opasocalewska.pl/
babajaga
Dodano opinię: 25.08.2017
u nas w kwestii ćwiczeń na żucie zalecono chrupki kukurydziane, reszta podobnie. Z łyżeczką nie było lekko, jakoś nam to nie wychodziło 🙁 a napięcie było obniżone i rehabilitacja była do roku czasu. Basia samodzielna, nie widać żeby było coś nie tak 😉 Pozdrawiam! Aga
Dorota
Dodano opinię: 25.08.2017
Ten przyrzad do owocow nam w ogole nie pasowal.uzywalysmy go 1 dzien. Byl niepraktycxny gdyz wyciekal z niego sok gdy dziecko naciskalo.gumowa czesc jest za duza by cala do buzi wlozyc, wiec czesc owocu wylazi bokami.poza tym trzeba go czesto wyparzac/ porzadnie myc po kazdym uzyciu ze wzgledu na dziurki.
co do wezidelka, moja 1sza corka miala podciete w4 tyg zycia i miala masaze po zabiegu, ale 2 corka, ktora miala zabieg w 2 tyg zycia , nie.lekarz powiedzial ze masaze nie maja sensu, gdyz najlepsza gimnastyka jest ssanie piersi.dxiekuje za porade co do rurki, juz ja ladnie obcielam:)
moja corka tez miala kekko uchylone usta gdy miala pare miesiecy i teraz , w wieku 2 lat, robimy cwiczenia na lateralizacje gdyz zle uklada jezyczek do niektorych dzwiekow.
Ala’Antkowe BLW
Dodano opinię: 25.08.2017
To ma służyć do treningu żucia owoców suszonych:) Dziękuję za komentarz, pozdrawiam:)
Marcia
Dodano opinię: 26.08.2017
Moja córa używa gryzaczka z powodzeniem od miesiąca. Zakupilam go po kilku zadlawieniach dużymi kęsami, przeraziło mnie to bardzo. Po to są w nim dziurki aby pokarm nimi wypływał podczas gryzienia. Oczywiście trzeba założyć fartuszek bo jest prawie tak samo jak gdy je rączkami. A wsadzić do gryzaka można wszystko ?
Joasia_Mi
Dodano opinię: 30.08.2017
To urządzenie do rzucia jest super. Ja synkowi tak podaje małe owoce. A teraz spróbuję jeszcze suszone ?
Monika
Dodano opinię: 03.09.2017
Oj chyba u nas jest dokładnie ta sama historia… czekamy na podcięcie, mamy ogólne problemy z napięciem no i Antek potrafi jeść łyżeczką ale średnio chce…
Maugorzata
Dodano opinię: 03.09.2017
Może to dziwne, ale nie rozumiem obaw przed suszonymi owocami. Mój synek ma 7,5 miesiąca. Blw od początku rozszerzania diety. Suszone morele, śliwki i daktyle dostał po 2 tygodniach rozszerzania diety i świetnie sobie z nimi radzi. Wyciumkuje je do granic możliwości. Dodatkowo suszone morele to świetne źródło żelaza. Jaki jest powód Twoich obaw? A jeśli chodzi o ten przyrząd, to zastanów się, czy chciałabyś żuć plastik/siatkę 🙂
Zuzanna
Dodano opinię: 08.09.2017
Ale temat do zastanowienia. Mój syn uwielbia gryźć plastikowe i gumowe gryzaki, a jakbym mu pozwoliła, to by zeżarł folie. Czy ja chciałabym żuć plastik? No pewnie nie. Ale niemowle na pewno nie ma z tym problemu.
Magda
Dodano opinię: 19.09.2017
Teraz cały czas myślę o bidonie. Mam taki niekapek z canpolu. W nim za bardzo nie da się obciąć rurki, bo straci swoją funkcję. Jest jakiś bidon, który polecacie?
Ala’Antkowe BLW
Dodano opinię: 19.09.2017
z canpolu biodon taki mini jest, ale nie mam akurat zdjęcia.
Magda
Dodano opinię: 19.09.2017
taki ze składaną rurką? Ja mama bidon niekapek z rurką (do kolekcji 'Piraci’).
Ala’Antkowe BLW
Dodano opinię: 19.09.2017
https://domers.pl/2030-thickbox_default/bidon-sportowy-ze-skladana-rurka-370ml-canpol-babies.jpg
Magda
Dodano opinię: 20.09.2017
Dziękuję :*
4 największe błędy popełniane podczas karmienia łyżeczką i 7 złotych zasad przejścia do pokarmów stałych z neurologopedycznego punktu widzenia. Smak. #5zmySLÓWmam – MamowoJęzykowo
Dodano opinię: 06.01.2018
[…] Jedzenie to proces, który angażuje m.in. język, wargi, podniebienie miękkie i staw staw skroniowo-żuchwowy. Te same części jamy ustnej biorą także udział w procesie artykulacji, czyli prościej, w wypowiadaniu słów, które zostaną pomyślane w głowie. Sprawność języka, warg, czy dobra motoryka stawu skroniowo-żuchwowego wpływają na prawidłową mowę. Sprawność tę dziecko kształtuje już od pierwszych chwil na świecie. Karmienie łyżeczką jest równie ważne, jak np. blw. Oto historia Zuzi z AlaantkowegoBLW i jej przygoda z łyżeczką, o tutaj. […]
4 największe błędy popełniane podczas karmienia łyżeczką i 7 złotych zasad przejścia do pokarmów stałych – MamowoJęzykowo
Dodano opinię: 06.01.2018
[…] Karmienie łyżeczką jest równie ważne, jak np. blw. Oto historia Zuzi z AlaantkowegoBLW i jej przygoda z łyżeczką, o tutaj. […]
5 największych błędów popełnianych podczas karmienia łyżeczką i 7 złotych zasad przejścia do pokarmów stałych – MamowoJęzykowo
Dodano opinię: 06.01.2018
[…] Karmienie łyżeczką jest równie ważne, jak np. blw. Oto historia Zuzi z AlaantkowegoBLW i jej przygoda z łyżeczką, o tutaj. […]
Asia
Dodano opinię: 14.01.2018
Hej Asiu 🙂 mamy takie same zalecenie od logopedy, synek ma 8 miesięcy, otwarta buzia wynika z osłabione go napięcia. Napisz proszę gdzie mozna kupic taka płaska łyżeczkę.
Ala’Antkowe BLW
Dodano opinię: 29.01.2018
Ja kupiłam w Rossmanie takie kolorowe płaskie na dziale z pieluchami.
Alicja
Dodano opinię: 10.05.2018
Hej:) mogłabym prosić link do takiej płaskiej łyżeczki, albo z jakiej jest firmy? Wszystkie które znajduje wydają mi się być jednak za głębokie.
Pozdrawiam
alaantkoweblw
Dodano opinię: 06.06.2018
nie mam:( W rosmannie są płaskie łyżeczki. możesz zapytać w aptece też o taką szpatułkę.
Ania
Dodano opinię: 27.07.2020
Dzień dobry,
A czy zaciskanie zębów przed łyżeczka, owdracanie głowy od kubeczka to sygnał ze potrzebna taka wizyta u neurologopedy? Synek ma 7 miesięcy, rozszerzamy dietę od miesiąca, na początku był zainteresowany, próbował wszystko z zapałem, teraz bardzo ostrożnie jeżeli już to sam. Czy najpierw próbować zmieniać kubek i łyżki i czekać bo to faza, czy lepiej się już skonsultować? Pozdrowienia!
alaantkoweblw
Dodano opinię: 02.08.2020
Obserwuj, zrezygnuj z łyżeczki lub łyżeczkę i kubeczek postaw przed nim, nie namawiaj, niech sam sięga. To Jego początek- bywa różnie. Natomiast jeśli wewnętrzny głos podpowiada Ci, że coś może być na rzeczy- zawsze warto posłuchać matczynej intuicji i skonsultować.
Sabina
Dodano opinię: 06.09.2021
A czy może wiecie czy ktoś prowadzi konsultacje online ?
alaantkoweblw
Dodano opinię: 29.12.2021
Nie znamy, ale pewnie ktoś w dobie pandemii i tak pracuje. Pytanie czy da radę tak zdiagnozować każdy problem.
Maja
Dodano opinię: 30.11.2021
Syn miał podcięte wędzidełko mając 6 miesięcy. Przed zabiegiem mieliśmy wizytę u neurologopeda więc zarówno przed jak i po wykonywaliśmy masaż. Kilka tygodni po zabiegu wizyta kontrolna u neurologopedy. Podczas rozmowy na temat rozszerzania diety usłyszałam tylko o blw może pani pomarzyć i się przestraszylam. Nie wiem co mam robić syn ma bardzo duży apetyt w formie papek je wszystko. Za tydzień kończy 7 miesięcy. Grudki też ładnie przesuwa językiem w buzi miażdży i połyka ale po tych słowach neurologopedy mam taki strach przed podaniem czegokolwiek w kawałkach tym bardziej że wiem że syn wkłada do buzi wszystko i wątpię aby coś wypluł boję się że włoży za duzy kawałek i zacznie się dławić.
alaantkoweblw
Dodano opinię: 27.12.2021
Pewnie, że możesz spróbować z BLW- wiele dzieci, które mają podcinane wędzidełko z powodzeniem rozszerza dietę metodą BLW. Pytanie czy neurologopeda wyjaśnił swoje stanowisko- być może jest coś, czego nie wiemy. Jeśli masz wątpliwości- skonsultuj z innym specjalistą.
Maja
Dodano opinię: 01.12.2021
Dodatkowo syn również ma ciągle otwarta buzię neurologopeda zaleciła gryzaki, masaż oraz domykanie otwartych ust (to ostatnie się nie sprawdziło bo syn zamiast domykać usta na mój dotyk otwierał je jeszcze bardziej). Najgorsze jest to że powiedziała że jak sytuacja się nie poprawi zrobi synkowi elektrostymulację mięśni która po 6 zabiegach domknie jego usta.
alaantkoweblw
Dodano opinię: 27.12.2021
Ciężko ocenić- nie jesteśmy specjalistami i nie znamy ani nie widzimy dziecka. Ale zawsze przy wątpliwościach, konsultujemy z drugim specjalistą. Otwarta buzia pojawia się także przy problemach z napięciem mięśniowym, przeroście migdałka.
Iwona
Dodano opinię: 18.12.2021
Asieńko, czy wiesz może, gdzie kupić taką nakładkę na słomkę z ogranicznikiem?
PS. Świetny blog, robi robotę ♡
alaantkoweblw
Dodano opinię: 27.12.2021
Są w sklepach z akcesoriami do terapii, np. https://wibratorylogopedyczne.pl/142-inne-slomki-i-akcesoria
strona empis